Tradice

Vyberte si z 98 článků

Dejte si pozor na apríl!

Dnes je prvního dubna neboli apríl. Měli byste být tedy obezřetní, protože všichni vtipálci z vašeho okolí se budou snažit vás něčím nachytat či napálit. Víte ale vlastně, kdy a kde se vůbec tento aprílový zvyk vzal?
Číst dále »
0 komentářů
Březen 15., 2019
Tipy a rady, Tradice,

17. března = Den sv. Patrika

Každoročně 17. března se v Irsku, USA, Kanadě, Austrálii a mnoha dalších zemích slaví svátek svatého Patrika – mnicha a misionáře, jemuž je připisována klíčová úloha v pokřesťanštění Irska. Tento svátek je však dnes spojen spíše s velkolepými oslavami, zeleným jídlem a do zelena zbarveným pivem.
Číst dále »
0 komentářů
Březen 8., 2019
Tipy a rady, Tradice,

8. března = MDŽ

MDŽ neboli Mezinárodní den žen. Tento svátek bývá někdy mylně uváděn jako uměle vyrobený československým socialistickým režimem. Ve skutečnosti se jedná o mezinárodně uznávaný den stanovený k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1909.
Číst dále »
0 komentářů
Březen 1., 2019
Tipy a rady, Tradice,

Když se řekne masopust

Ať říkáte svátku mezi Třemi králi a Škaredou (popeleční) středou masopust, fašink, fašank nebo ostatky, jistě máte alespoň představu, jak tento lidový svátek probíhá. V posledních letech se z něj stává opulentní oslava jídla. Bylo tomu tak i za doby našich předků?
Číst dále »
0 komentářů
Březen 1., 2019
Tipy a rady, Tradice,

Masopustní hodování

Chystá se ve vaší vesnici masopustní průvod? Nezáleží na tom, zda půjdete „za masku“, nebo budete masky hostit jídlem a pitím, každopádně byste měli vědět, co dobrého vlastně k masopustu patří.
Číst dále »
0 komentářů

Jak se dělají Krchlebské koláče

Krchlebské koláče pekařky Heleny Konopíkové a její rodiny… Kdo by je neznal! Pojďte se spolu s námi podívat, jak tyto vynikající, voňavé, poctivé a právem proslavené koláče (mimochodem s chutí jako od maminky) vznikají…
Číst dále »
2 komentáře

14. února = Svátek zamilovaných

Svátek sv. Valentýna je dnem, kdy si zamilované páry po celém světě dávají najevo lásku romantickým dárkem či zamilovaným přáníčkem. Doma si pak připravují lákavá jídla plná afrodiziakálních ingrediencí a zdobí byt či dům květinami a svíčkami. Víte ale, jak tato tradice vůbec vznikla?
Číst dále »
0 komentářů

A je tu Nový rok

Nový rok je státním svátkem, takže většina lidí je doma. Jak s volnem naložit? Máte svůj tradiční novoroční program, nebo ho trávíte pokaždé jinak?
Číst dále »
0 komentářů
Prosinec 21., 2018
Tipy a rady, Tradice,

Máte o Vánocích Betlémské světlo?

Ke Štědrému dni a celkově k celým Vánocům patří mimo jiné svíčky, nejlépe rozsvícené Betlémským světlem. Víte, odkud a jak se k vám toto světlo dostává? A stala se tato novodobá tradice i vaším vánočním zvykem?
Číst dále »
0 komentářů

Vyhledávání článků

Rubriky