Tipy a rady

14. února = Svátek zamilovaných

14. února = Svátek zamilovaných

Svátek sv. Valentýna je dnem, kdy si zamilované páry po celém světě dávají najevo lásku romantickým dárkem či zamilovaným přáníčkem. Doma si pak připravují lákavá jídla plná afrodiziakálních ingrediencí a zdobí byt či dům květinami a svíčkami. Víte ale, jak tato tradice vůbec vznikla?

Kdo byl sv.Valentin?

Legenda praví že Valentin byl římským knězem v době císaře Claudia. Claudius byl císařem krutým a chtěl být nejmocnějším panovníkem všech dob, proto měl v úmyslu vybudovat nejsilnější armádu.Vojákem v jeho armádě se mohl stát každý svobodný muž v okolí. Ale málokterý muž se dobrovolně do armády přidal.

Pobouřený císař, který si myslel, že muži dávají přednost lásce před nástupem do jeho armády, nechal zakázat všechny sňatky v celém Římě. To se pochopitelně nelíbilo knězi Valentinovi, jehož víra nespočívala jen ve víře v boha, ale i v lásku. Valentin neuposlechl císařova zákazu a dále zamilované tajně oddával. Když se toto císař doslechl, Valentina nechal uvěznit a odsoudil ho k smrti. Po jeho zajetí začali novomanželské páry a zamilovaní shromažďovat dopisy a drobné dárky u Valentinových dveří – jako dík za jeho pomoc. Těmito dárky dávali Valentinovi najevo, že stejně jako on, i oni věří v lásku.

V den své popravy, 14. února 269 př.n.l., Valentin napsal dopis, ve kterém se vyznává ze své lásky k ženě, kterou miloval. K dopisu přidal věnování: „Od Tvého Valentina“. A tak prý vzniklo první valentýnské přání…

Jak se dnes slaví Den sv. Valentýna?

Tradice svátku sv. Valentýna byla obnovena v USA počátkem 20. století, když se Walter Scott, známý výrobce vánočních přáníček, ocitl na prahu bankrotu. Jako řešení vymyslel v roce 1907 obnovu tradice tohoto svátku ve formě zasílání valentýnských pohlednic a přání a jeho společnost do dvou let ztrojnásobila své zisky.

Od té doby si zamilovaní v tento den tradičně posílají dárky, květiny, cukrovinky nebo pohlednice (valentýnky) s tematikou stylizovaného srdce, jako symbolu lásky.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB