Bylinky pro naše zdraví

Vyberte si z 32 článků

Měsíček ničí bakterie, viry i plísně

Měsíček zahradní je nejen dekorativní bylina, ale i významná léčivka. Používá se jednak vnitřně (měsíčkový čaj likviduje nežádoucí bakterie a viry) tak i zvnějšku (měsíčková mast je totiž hotový zázrak například na jizvy nebo kožní plísně).
Číst dále »
0 komentářů

Šalvěj pomáhá proti pocení

Naše babičky znaly velmi dobře šalvěj lékařskou – vonnou bylinku z čeledi hluchavkovitých, která dnes prožívá svoji renesanci. Je to nadmíru užitečná ozdoba každé zahrádky či balkonu. Kromě mnoha dalších léčivých vlastností snižuje například vylučování potu a proto se používá k výrobě antiperspirantů.
Číst dále »
0 komentářů

Tymián tlumí kašel

Tymián najdeme v mnoha mezinárodních kuchyních (například mexické, španělské, francouzské), kde bývá součástí tradičních pokrmů. Málokdo ale ví, že tymián je také léčivá bylinka, která zlepšuje trávení, působí proti nadýmání a používá se při nachlazení a kašli.
Číst dále »
0 komentářů

Levandule zažene stres

Kdo by neznal vůni levandule… Tu překrásnou, opojnou, uspávací a uklidňující vůni spojenou s francouzským krajem Provence. Řekneme vám, proč je levandule léčivá a jak si doma můžeme vyrobit levandulovou mast nebo olej.
Číst dále »
0 komentářů

Rozmarýn umí uklidnit i povzbudit

Rozmarýn je právem považován za jednu z nejpůvabnějších bylinek. Jeho povzbudivá, osvěžující vůně s nádechem pryskyřic je velmi podmanivá. Kromě svého půvabu a vůně je navíc rozmarýn i velmi léčivou bylinkou – stimuluje a uklidňuje zároveň, pomáhá při migréně či léčbě revmatu.
Číst dále »
0 komentářů

Jitrocel usnadňuje vykašlávání

Zatímco pro zahrádkáře a vášnivé „trávníkáře“ je jitrocel hned po krtkovi nepřítelem číslo 1, pro milovníky bylinek a domácího léčení je darem přírody. Zevně se jitrocel používá například na léčení ran či po bodnutí hmyzem, vnitřně podávaný jitrocelový sirup je zase známý jako účinný lék proti kašli.
Číst dále »
0 komentářů

Libeček léčí močové cesty

Libeček si našel v naší kuchyni nezastupitelné místo. Je to velmi aromatická bylina, jejíž chuť se dá přirovnat k celeru. Říká se mu také přírodní maggi, jelikož nejen tak voní a chutná, ale umí i nahradit sůl a krásně okoření jakékoliv jídlo.
Číst dále »
0 komentářů

Černý bez čistí játra a ledviny

Bez černý – lidově nazývaný bezinky, psí bez, smrdibez či smradinky – je listnatý keř, který se používá na mnoho neduhů. V minulosti se jím léčily bolesti zubů, popáleniny či třeba krvácení z nosu. Je osvědčený také například při nachlazení nebo detoxikaci organismu.
Číst dále »
0 komentářů

Polníček pro pevné nervy

Ačkoliv je polníček hotovou studnicí cenných vitamínů a minerálu, v českých kuchyních si zatím nevybojoval pevné místo. Přitom blahodárně působí nejenom na imunitu, ale hlavně na nervový systém! Dejte si zeleninu pro pevné nervy!
Číst dále »
0 komentářů

Vyhledávání článků

Rubriky