Tipy a rady

Vysoká škola – ano nebo ne?

Studenty čtvrtého ročníku střední školy čeká nelehký rok a možná i dilema – jít na vysokou školu nebo raději do práce? Obě možnosti mají své výhody i nevýhody.

Proč vystudovat vysokou školu?

Mnoho studentů středních škol i jejich rodičů považují pokračování studia na vysoké škole za důležité až nezbytné.

Proč by studenti měli jít na vysokou školu? Určitě si rozšíří obzory a získají nové znalosti, které je posunou dál. Navíc v současné době se v rámci vysokoškolského pobytu pořádají různé zahraniční pobyty a ty jsou pro studenty velkým přínosem. Osamostatní se, zlepší se v cizích jazycích, poznají nové lidi.

Některé obory bez vysoké školy ani vykonávat nemůžete. Chcete-li pracovat v takovém oboru, máte ohledně studia na VŠ jasno.

Třešinkou na dortu (nikoliv důvod proč jít na vysokou) je možnost užívat si studentského života se vším, co k němu patří.

Proč jít rovnou pracovat?

Možná vás zajímá obor, ve kterém vzdělání nerozhoduje. Mnohá odvětví vyžadují spíše osobnostní předpoklady, komunikaci, chuť se rozvíjet. V takovém případě je důležitější několikaletá zkušenost v oboru než titul. Proto by člověk měl začít pracovat co nejdříve. Ovšem dobře zvažte, jestli opravdu tyto obory chcete dělat a zda vám jednou přeci jen vysokoškolský diplom nebude chybět. Samozřejmě vystudovat vysokou školu jde i při práci, ale je to složitější.

Z dalších výhod nepokračování ve studiu na VŠ si ještě uveďme nezávislost na rodičích a tím rychlejší nástup dospělosti (ovšem je to skutečně výhoda?).

Jak se tedy rozhodnout?

Většina studentů (i jejich rodičů) věří, že je studium vysoké školy posune mnohem dál na místa, kam by se neměli šanci dostat se středoškolským vzděláním. To je samozřejmě pravda, ale neplatí to pro všechny obory.

Při rozhodování, jestli na vysokou školu jít či nejít, by si měl student nejdříve uvědomit, co by chtěl v životě dělat a jestli mu v tom studium vysoké školy pomůže.

Mnozí studenti dnes studují jen proto, aby si prodloužili mládí a získali titul. Někteří si zase vyberou obor, který je zajímá či ho považují za snadný, ale nepřemýšlí, zda pro jejich budoucí povolání bude skutečně přínosem. Pak se stává, že absolvent vysoké školy zjišťuje, že pro něj na trhu práce není místo a nachází uplatnění na pracovních pozicích určených pro středoškoláky. V tom případě ztratil pět let, kdy mohl nejen vydělávat peníze, ale i profesně růst.

Studium vysoké školy rozhodně má svůj význam. Ovšem je důležité na něj pohlížet jako na přípravu na profesní život a podle toho si vybírat obor.

2 komentáře pro článek Vysoká škola – ano nebo ne?

Lubajznik
Hodně záleží na konkrétním člověku, ale vysoká škola podle mě většinou špatná volba rozhodně není. Akorát bych třeba doporučil vyzkoušet magisterské studium jinde, než bakalářské, já třeba dělal titul MSc (Master of Science) tady http://www.ligsuniversity.cz/titul-msc/ a u toho už pracoval :)
dominik
Myslím si, že vysoká škola je potřeba: 1. kvůli titulu, 2. kvůli tomu, že Váš mozek začne při neustálém studiu pracovat úplně jinak. Teď už jenom otázka, jakou školu si vybrat, avšak já spíše přemýšlím o tomto studiu: http://www.ustavprava.cz


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB