Tipy a rady

Proč je pro dítě kapesné důležité?

Proč je pro dítě kapesné důležité?

Většina dětí dostává kapesné, tedy peníze, se kterými může naložit podle svého uvážení. Tím se zároveň učí hospodařit s financemi. Kapesné je tedy důležité. Jak k němu správně přistupovat?

O kapesném

Děti by kapesné měly dostávat. Jde o jejich první vlastní peníze. Někteří rodiče stále ještě argumentují s tím, že jejich dítko vlastní peníze nemusí mít, protože když něco potřebuje či chce, může se obrátit na rodiče. Dítě si však při tomto způsobu financování neuvědomuje hodnotu peněz a neučí se s nimi hospodařit.

A odkdy by potomek měl dostávat kapesné? Nejčastěji se uvádí, že je s ním vhodné začít s nástupem dítka do školy. Obecně se doporučuje mladším dětem dávat týdenní kapesné a starším dětem měsíční.

Dáváte-li svému dítku první kapesné, vysvětlete mu, jaký účel mají tyto peníze. Řekněte mu, že se sám může rozhodnout, jak je utratí, ale předem ho upozorněte, že utratíte-li peníze předčasně, další od vás nedostane. I tak však počítejte, že možná zpočátku nebude s penězi vycházet. Vždyť se to teprve učí.

S tím, jak dítě bude růst, jistě přijde z jeho strany otázka na možnost zvýšení kapesného. Poslechněte si argumenty svého potomka a rozhodněte se, jestli je jeho požadavek oprávněný. Pokud zrovna přešel na druhý stupeň či střední školu, zřejmě mu kapesné zvýšíte. Chodí-li za vámi s tímto požadavkem každý druhý měsíc a vy vidíte, že s penězi neumí hospodařit, bude mít nejspíš smůlu.

Kapesné: Automaticky nebo za odměnu?

Někteří rodiče přemýšlejí, jak potomka více motivovat k dobrým výsledkům ve škole, ale i k tomu, aby doma pomáhal s domácími pracemi. A co takhle dávat dětem kapesné podle toho, jaké známky přinesou, či co doma udělají?

Odborníci se přiklání k tomu, že by alespoň základ kapesného měl být fixní a dítko by ho mělo dostávat bez ohledu na jeho školní výsledky, stejně jako by doma mělo pomáhat, aniž by musel za to dostávat finanční odměny.

Je možné však udělat kompromis, tj. část peněz dávat dítěti pravidelně a další část za dobré výsledky ve škole či za domácí práce. Nikoliv však za běžné činnosti (pak by je už zadarmo dělat nechtělo), ale za nějaké neobvyklé, které po něm běžně nevyžadujete.

Jak velké by mělo být kapesné?

Jak velké kapesné by měl potomek dostávat? To je zapeklitá otázka, na kterou nelze jednoznačně odpovědět. O konečné výši kapesného budete muset rozhodnout sami. Obecně můžeme říci, že by výše kapesného měla odpovídat věku dítěte a vašim finančním možnostem.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB