Tipy a rady

Jedeme autem na dovolenou

Před dovolenou máme většinou dost práce s organizací samotnou. Pokud se navíc rozhodneme vyrazit na letní cesty po vlastní ose, přichází s tím ještě další možné komplikace. S námi to ale letos zvládnete na jedničku.

Pořádek v papírech

Nemusíme jistě připomínat, že při cestě do zahraničí je vhodné a mnohdy i nutné vlastnit platný cestovní průkaz (v případě Schengenského prostoru platný občanský průkaz). Řidič by neměl zapomenout ani na platný mezinárodní řidičský průkaz a dokumenty náležející k automobilu. Na seznam si připište malý technický průkaz a zelenou kartu, která dokládá zaplacení pojištění odpovědnosti.

V případě, kdy byste nemohli zelenou kartu předložit silniční kontrole v zahraničí, museli byste platit tzv. hraniční pojištění v řádech stovek eur. Než se vydáte na cestu kolem světa, ověřte také, zda povinné ručení platí i v destinaci, do níž cestujete, a v zemích, přes které hodláte přejíždět. Podrobné informace najdete ve své pojistné smlouvě nebo vám je sdělí pojišťovna. Jestliže máte zaplaceno u svého vozu havarijní pojištění, nezapomeňte ani dokumenty s ním spojené.

Součástí výbavy vašeho vozu by měl být i mezinárodní formulář o nehodě. V případě, kdy tento formulář budete nuceni použít, mějte se na pozoru. Nikdy nepodepisujte nic, čemu nerozumíte! K vyjádření policie můžete připojit své stanovisko v rodné řeči. Vyhnete se pak případným komplikacím při vyřizování čerpání z pojistky. Pokud vyrážíte na dovolenou vypůjčeným či služebním vozem, je třeba zajistit si potvrzenou plnou moc jeho majitele. Ideálně by pak tato plná moc měla být nejen v mateřském jazyce, ale také alespoň v jednom světovém jazyce (AJ, NJ, FJ, ŠJ) dle místa, kam hodláte vycestovat.

Technické záležitosti

Kromě pořádku v dokumentech nepodceňujte ani pečlivou přípravu automobilu samotného. U starších vozů se vyplatí podstoupit servisní prohlídku a doplnit veškeré provozní kapaliny. Záložní baterie, olej a dostatek náhradních žárovek v kufru vám zaručí klidné spaní. Z povinné výbavy nezapomeňte nic, co ukládá česká legislativa. V Evropské unii se silniční předpisy v lecčem shodují, ale i zde se najdou nejrůznější výjimky. Samozřejmostí by měly být výstražné vesty pro všechny cestující ve vozidle. Mnohé země (např. Řecko, Bulharsko, Dánsko aj.) požadují mezi povinnou výbavou hasicí přístroje.

Asistenční služba

Velkým pomocníkem při cestě do zahraničí je tzv. asistenční služba. Měla by být automatickou součástí každého povinného ručení. Bude vám užitečným parťákem už před cestou. Její operátoři vám poskytnou informace o pravidlech silničního provozu, pomohou vám také při vyplňování protokolu o dopravní nehodě nebo vám zajistí odtah vozidla. Komerční pojišťovny nabízí také připojištění pro cestu do zahraničí. Cena se pohybuje v řádu tisícikorun, avšak v případě nehody či poruchy je taková jistota k nezaplacení.

Silniční pravidla

V mnohých zemích se odlišují pravidla pro zkušené řidiče a teprve začínající závodníky. Rozhodně se nevyplatí sázet na to, že rychlostní limity jsou stejné jako v České republice, byť se v mnohém shodují. Po celé Evropě také platí, že sedat za volant s obsahem alkoholu v krvi se nemá. Povolené limity sice nejsou všude nulové, ale není radno na to sázet.

Dálniční známky a poplatky

V Evropě je bohužel málo zemí, které nevybírají poplatky za použití dálnic, tunelů, mostů, trajektů atp. Od této povinnosti jste ušetřeni např. v Německu, Estonsku či Finsku. Jakmile se však vydáte na jih, čekají na vás nemalé výdaje. Nejběžnější dálniční známky (Slovensko, Rakousko, Švýcarsko, Maďarsko, Slovinsko) lze koupit i v Česku (např. v sítích ÚAMK). V některých zemích je potřeba pořídit dálniční známku, v jiných platíte částku podle projetých úseků (např. Španělsko, Francie nebo Chorvatsko). Tehdy se platí na mýtných branách. Podrobné sazebníky lze najít na internetu.

Jiný kraj, jiný mrav

Jak již bylo řečeno, každá země má trochu jiné dopravní předpisy. Před každou cestou proto vždy prostudujte aktuálně platné informace v zemi, do které jedete.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB