Tipy a rady

Jak vybírat LED žárovky?

O tom, že LED žárovky jsou výhodnější a ušetříme s nimi velké peníze, není třeba pochybovat, protože čísla hovoří jasně. Přestože je investice do pořízení LED žárovek vyšší, jejich nákup se vyplatí již po několika měsících a úspora na elektřině je v řádu tisíců Kč ročně. Jak ale vybírat mezi samotnými LED žárovkami? Poradíme vám to.

Podle čeho vybírat LED žárovky?

1. Na velikosti záleží

Důležitá je samozřejmě velikost patice žárovky, tedy zda pasuje do objímky u elektrického zdroje. Nejčastěji se v domácnosti setkáme se závity E27 nebo E14.

2. Watty a lumeny znamenají svítivost

Dále nás zajímá síla žárovky. Díky tomu, že LED žárovky se při vyzařování světla nezahřívají a neuniká tak teplo, stejná svítivost je u nich dosahována při desetinové energii. Takže 10 W LED žárovka odpovídá dřívější 100 W žárovce.

Ale co když je údaj o příkonu u dvou LED žárovek stejný? Pak nás musí zajímat ještě jejich účinnost neboli jas. Tento údaj udávají lumeny a mají zkratku lm. Čím více lumenů bude žárovka mít, tím jasněji bude svítit. Lumen tedy ukazuje přesněji než watty, jak dané svítidlo svítí.

3. Barva světla

Barva světla, neboli teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K) a je to další důležitý parametr. Čím vyšší je, tím je světlo studenější (bělejší).

Do obývacích pokojů, dětských pokojů či ložnic používáme teplé zdroje světla. Teplé světlo v nás vyvolává pohodu a klid, jelikož v našem těle podporuje tvorbu melatoninu. Teplá bílá barva světla znamená rozmezí 2 700 až 3 400 Kelvinů.

Naopak v koupelně volíme světlo neutrální a v pracovně můžeme mít dokonce světlo studené barvy, jež nastartuje naši aktivitu. Asi už jste pochopili, že studené světlo proto nepoužíváme v místnostech, kde usínáme.

4. Speciálně žárovky do extrémních teplot

Specifickým prostorem jsou pak místa s extrémními teplotami – většinou v průmyslovém prostředí. Protože v COOPu však myslíme na všechno, seženete zde i speciální teplotně odolné LED žárovky, které se mohou používat v prostředí s teplotou od -30 do +70 stupňů Celsia.

Tak už víte, jak nakupovat LED žárovky?Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB