Tipy a rady

Alobal je multifunkční pomocník

Alobal je multifunkční pomocník

Alobal – to není pouze nablýskané pozlátko, které by se k ničemu nehodilo. Naopak jde o pomocníka, bez něhož se žádná správná hospodyňka neobejde.

Lesklý sci-fi přítel

Jak už název napovídá, alobal je vyrobený z hliníku (chem. značka Al) a dalších příměsí. Pokud jste někdy přemýšleli, jak z velkého kusu hliníku vznikne tenká ohebná fólie, vězte, že jde o poměrně složitý proces, kdy se nejprve hliník roztaví a následně válcuje do požadované tloušťky. Právě kvůli válcování je povrch alobalu z jedné strany lesklý a z druhé matný. Lesklá je ta strana fólie, která přišla do styku s válcem.

Alobal v kuchyni

Použití alobalu v kuchyni patří mezi ty nejtradičnější. Alobal lze využívat pro rychlé zabalení potravin, které si díky němu delší dobu udrží původní teplotu, navíc nepropouští mastnotu ani jiné tekutiny.

Alobalem můžete nahradit pečicí papír, vyhnete se tak připečení potravin. Skvěle vám poslouží i jako „nádoba“ pro tepelnou úpravu jídla, které si díky němu uchová šťávu a nevysuší se. S pomocí alobalu lze vytvořit úhledné balíčky na grilování i pečení – všechny vůně a chutě se krásně propojí, zároveň máte jistotu, že maso bude propečené rovnoměrně a nespálí se. Podstatou alu fólie je totiž vytvoření páry, která šetří energii, zachovává vlhkost a šťávu moučníku, masu či jinému připravovanému pokrmu.

S alobalem se však dá kouzlit také jinak – z několika vrstev lze vytvořit košíčky a formy pro dezerty, kornouty na zdobení i pekáčky pro grilování masa. Právě díky nim nebude tuk odkapávat do ohně a maso se nepřipálí.

Zahradníkův rok

Stříbřitá fólie má své místo také v dílnách všech kutilů. Díky alobalu můžete naostřit tupé nůžky. Stačí z fólie poskládat silnější plát, který nůžkami několikrát prostříháte.

Pěstitelé zase používají proužky alobalu jako levný prostředek proti hmyzu. Jednoduše je přimíchají do zeminy. Kousky alobalu v ní navíc udržují teplo, což lze využít i při klíčení semen. Květník nebo nádobu, do níž budeme semena vysazovat, vysteleme alobalem. Alobal lehce propícháme, aby ze zeminy mohla odtékat přebytečná voda, zakryjeme substrátem a sázíme dle zvyku.

Pro krásu

Ženy se zřejmě nebudou divit tomu, že použití alu fólie, není ničím výjimečným ani v kosmetickém odvětví. Nejčastěji jej využívají kadeřnice při odbarvování a melírování vlasů.

Kromě toho si díky alobalu můžete vykouzlit krásné vlny, aniž byste museli nakupovat drahé natáčky. Alobal nastříhejte nebo natrhejte na širší pláty a vytvořte z nich ruličky, na které se namotávají jednotlivé prameny vlasů. Konce ruliček se stočí k sobě nebo je možné upevnit je vlásenkou či gumičkou.

Použití alobalu na vlasy je dále žádoucí při vlasovém zábalu, kdy je péče díky rostoucí teplotě pod alobalem efektivnější.

Použitím alobalu můžete urychlit také odlakování odolných laků na nehty. Stačí přiložit vatový tampón namočený do odlakovače, zakrýt vrstvou alobalu a nechat chvíli působit.

Pomocník pro každý den

Mnohé hospodyňky vykládají vrstvou alobalu povlak na žehlicím prkně, aby prádlo rychleji a lépe vyžehlily. Alu fólii lze použít i na vyčištění žehličky, stačí rozpálenou žehličkou několikrát přejet po fólii.

Alobal je také skvělým pomocníkem při čištění. S pomocí vody a sody čistí zašlé stříbrné šperky i větší předměty. S namuchlaným alobalem namísto drátěnky vycídíte hrnce i chromové prvky v domácnosti. Alobalem lze také vyložit nejrůznější plochy, aby se zabránilo jejich znečištění. Typicky jde o použití na sporácích, v troubách i krbech.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB