Tipy a rady

1. listopadu = Světový den veganství

Veganství je nejen druh moderního stravování, ale pro mnohé jeho příznivce je zároveň životním stylem. Pro ně, ale i pro ty, kteří se o něm chtějí dozvědět více, je tu Světový den veganství.

O Světovém dni veganství

Veganství představuje druh stravování a životní styl, při kterém jeho příznivci odmítají konzumace nejen masa (jako v případě vegetariánství), ale také všech živočišných produktů (vejce, mléko, med atd.). Zkrátka vegani odmítají využívání zvířat k užitku lidí.
Světový den veganství připadá na 1. listopadu. Vznikl roku 1994 v den padesátého výročí založení britské společnosti Vegan Society.
Tento den se slaví různě. Zpravidla jde o osvětu veganství. Lidé se mohou zúčastnit zajímavých přednášek a ochutnat rozmanitá veganská jídla či si je zkusit pod vedením zkušených kuchařů připravit. I v České republice dne 1. 11. 2015 proběhne několik akcí na podporu veganství. Plánujete se některé z nich zúčastnit?

Pozor na rizika veganství

Rozhodli jste se i vy pro veganství, nebo o něm přemýšlíte? Má své výhody i nevýhody. Z výhod se nejčastěji uvádí prevence kardiovaskulárních chorob. Vegani mají totiž nízký příjem nasycených tuků a cholesterolu. Veganský jídelníček je také bohatý na vlákninu a vitamíny.
Opomenout však nelze rizika této stravy. Neobsahuje totiž žádné živočišné bílkoviny, které náš organismus potřebuje. Proto se tento způsob stravování určitě nedoporučuje dětem a i dospělí by ho měli velmi zodpovědně zvážit.
Vegani jsou rovněž více náchylní k nedostatku dalších důležitých látek pro lidský organismus. Patří mezi ně především vitamín B12, železo, jód, vápník, omega-3 kyseliny, atd.

2 komentáře pro článek 1. listopadu = Světový den veganství

Luxie
Ajajaj to psal asi zase někdo, kdo té výživě zas až tolik nerozumí 1) člověk rozhodně živočišné bílkoviny k životu NEpotřebuje 2) veganská strava, pokud je dobre sestavena, obsahuje veškeré makro/mikro živiny, vitaminy, minerály, stopové prvky.. jediné čeho může být nedostatek, je B12, který se dá úplně v klidu jakkoliv doplňovat 3) veganská strava je vhodná pro každého, i pro děti, u nich je potřeba tu stravu jen více kontrolovat, aby měli všeho dostatek pro správný vývoj. A to rozhodne mrtvá zvířata nejsou. Coopu bych jen doporučila zvážit zavedení alepson nějakých veganskych alternativ do svých obchodů, a třeba větší výběr zeleniny a lustenin. Protože tento styl stravování je budoucnost, at se to někomu libi, nebo ne. Stav planety co je nyní, je dlouhodobě neudržitelný. ✌
redakce
Děkujeme za Váš názor. Jelikož reagujete na článek z roku 2013, je pochopitelné, že informace v něm uvedené nemusí být zcela aktuální... :o) S přáním krásného dne Váš COOP Club


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB