Zdravý životní styl

Sbírání bylinek na jaře

Léčivé bylinky se nemusí sbírat jen v létě a na podzim. Taková fialka nebo podběl rostou totiž právě na jaře. Poradíme vám, jak je sušit a skladovat a jak si z nich po usušení doma udělat například čajovou směs proti kašli.

Kdy co sbírat?

Kořeny jednoletých rostlin nepřicházejí pro sběr většinou v úvahu. Sbírají se kořeny rostlin dvouletých – na podzim v 1. roce vegetace nebo ve 2. roce na jaře před začátkem růstu. Kořeny a oddenky trvalek se sbírají v témže stáří rostlin jako u dvouletých, u pomaleji rostoucích převážně až ve 3. nebo v dalším roce.

Hlízy se sbírají v době květu rostlin, cibule až po odkvětu, nejlépe když nadzemní části vadnou a rostlina “zatahuje”. Listy se sbírají během celé vegetace rostlin zpravidla postupně.

Kůra se loupe z kmenů a silnějších větví na jaře, když stromy a keře raší, nebo na podzim, když z nich opadávají listy. Natě se sklízejí i s květonosnými lodyhami před rozkvětem, květy se sbírají na začátku rozkvétání, vždy před plným rozvitím, plody po dozrání.

Jak bylinky sušit a skladovat?

Sušení a skladování léčivek je velmi důležitý konzervační proces, jímž se z čerstvých ústrojů nebo částí léčivých rostlin teprve získá účinná droga. Droga je správně sušená, zachová-li si do značné míry původní barvu, jakou měla živá matečná rostlina.

Není třeba připomínat, že v prostorách sušení se musí zachovávat největší čistota, je nutno odstranit prašnost a zamezit přístup domácím zvířatům a myším. Nejdůležitějším požadavkem při sušení je dokonalá výměna vzduchu, kterou je nutno zajistit dostatečným odvětráváním.

Délku doby sušení určuje obsah vody v surovině a teplota, při níž sušení probíhá. Nejkvalitnější drogy se získávají zpravidla při sušení přirozeným teplem ve stínu. Sušené byliny je nutno uchovávat v suchu, ve tmě a při poměrně nízké teplotě (do 15 °C), samozřejmě ve vyhovujících obalech, které musí zamezit zvětrávání a znečišťování obsahu. Skladováním ztrácejí drogy časem účinnost, protože mnohé obsahové látky se postupně rozkládají, i když většinou jen zvolna. V průměru ztrácejí sušené byliny účinek do dvou let od sběru.

Co tedy konkrétně sbírat na jaře?

Violka vonná (fialka)

U fialky sbíráme její léčivé listy i květy. Fialka se užívá při kašli, má protizánětlivé a močopudné účinky, osvědčuje se při revmatismu. Urychluje vylučování škodlivin z organismu a má příznivý vliv na posílení imunity. Nálev z květů uklidňuje nervy a tiší bolesti hlavy.

Podběl lékařský

Z podbělu sbíráme květ, později pak i list. Podběl urychluje hojení ran, listy mají i slabý diuretický účinek. Především je však podběl známý jako prostředek na tlumení kašle a podporu vykašlávání, jelikož urychluje rozpouštění hlenu.

A rada na závěr: Komu se do přírody na sběr bylinek zrovna nechce nebo z nějakého důvodu nemůže, nemusí si zoufat. Ve specializovaných prodejnách či bylinných lékárnách lze totiž zakoupit bylinky volně sypané nebo i porcované.

1 komentář pro článek Sbírání bylinek na jaře

Marie Koudelková
Já se už chystám sbírat mladé kopřivy udělat celé rodině čajovou čistící kúru... Možná by se daly také sbírat květy sedmikrásek...Je jich teď všude plno...


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.