Zdravý životní styl

Sbírání bylinek na jaře

Léčivé bylinky se nemusí sbírat jen v létě a na podzim. Taková fialka nebo podběl rostou totiž právě na jaře. Poradíme vám, jak je sušit a skladovat a jak si z nich po usušení doma udělat například čajovou směs proti kašli.

Kdy co sbírat?

Kořeny jednoletých rostlin nepřicházejí pro sběr většinou v úvahu. Sbírají se kořeny rostlin dvouletých – na podzim v 1. roce vegetace nebo ve 2. roce na jaře před začátkem růstu. Kořeny a oddenky trvalek se sbírají v témže stáří rostlin jako u dvouletých, u pomaleji rostoucích převážně až ve 3. nebo v dalším roce.

Hlízy se sbírají v době květu rostlin, cibule až po odkvětu, nejlépe když nadzemní části vadnou a rostlina “zatahuje”. Listy se sbírají během celé vegetace rostlin zpravidla postupně.

Kůra se loupe z kmenů a silnějších větví na jaře, když stromy a keře raší, nebo na podzim, když z nich opadávají listy. Natě se sklízejí i s květonosnými lodyhami před rozkvětem, květy se sbírají na začátku rozkvétání, vždy před plným rozvitím, plody po dozrání.

Jak bylinky sušit a skladovat?

Sušení a skladování léčivek je velmi důležitý konzervační proces, jímž se z čerstvých ústrojů nebo částí léčivých rostlin teprve získá účinná droga. Droga je správně sušená, zachová-li si do značné míry původní barvu, jakou měla živá matečná rostlina.

Není třeba připomínat, že v prostorách sušení se musí zachovávat největší čistota, je nutno odstranit prašnost a zamezit přístup domácím zvířatům a myším. Nejdůležitějším požadavkem při sušení je dokonalá výměna vzduchu, kterou je nutno zajistit dostatečným odvětráváním.

Délku doby sušení určuje obsah vody v surovině a teplota, při níž sušení probíhá. Nejkvalitnější drogy se získávají zpravidla při sušení přirozeným teplem ve stínu. Sušené byliny je nutno uchovávat v suchu, ve tmě a při poměrně nízké teplotě (do 15 °C), samozřejmě ve vyhovujících obalech, které musí zamezit zvětrávání a znečišťování obsahu. Skladováním ztrácejí drogy časem účinnost, protože mnohé obsahové látky se postupně rozkládají, i když většinou jen zvolna. V průměru ztrácejí sušené byliny účinek do dvou let od sběru.

Co tedy konkrétně sbírat na jaře?

Violka vonná (fialka)

U fialky sbíráme její léčivé listy i květy. Fialka se užívá při kašli, má protizánětlivé a močopudné účinky, osvědčuje se při revmatismu. Urychluje vylučování škodlivin z organismu a má příznivý vliv na posílení imunity. Nálev z květů uklidňuje nervy a tiší bolesti hlavy.

Podběl lékařský

Z podbělu sbíráme květ, později pak i list. Podběl urychluje hojení ran, listy mají i slabý diuretický účinek. Především je však podběl známý jako prostředek na tlumení kašle a podporu vykašlávání, jelikož urychluje rozpouštění hlenu.

A rada na závěr: Komu se do přírody na sběr bylinek zrovna nechce nebo z nějakého důvodu nemůže, nemusí si zoufat. Ve specializovaných prodejnách či bylinných lékárnách lze totiž zakoupit bylinky volně sypané nebo i porcované.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB