Zdravý životní styl

Kiwi odstraňuje stres a zlepšuje náladu

Kiwi odstraňuje stres a zlepšuje náladu

Kiwi je popínavá rostlina pocházející z Číny, ze které se sklidí až 200 kg plodů. Toto ovoce velikostí podobné slepičímu vejci obsahuje velké množství vitamínu C, a proto je výbornou prevencí chřipek, nachlazení a rýmy. Zároveň pomáhá zvládat stres a podporuje tvorbu hormonů pro dobrou náladu.

Kde se vzalo kiwi?

Pravlastí dnešního kiwi je Čína. Semena začala cestovat světem a brzy se rozšířila do Japonska a na Sibiř. Původně si lidé, kteří kiwi ochutnali, mysleli, že chutná po angreštu, proto jej pojmenovali také čínský angrešt či angrešt Číňana. Kiwi však s angreštem a jeho rodinou nemá nic společného.

Svůj skutečný název pak dostalo ovoce podle národního ptáka Nového Zélandu – kiwi, jehož vzhledově prý poněkud připomíná. V roce 1974 se jméno stalo oficiálním obchodním jménem.

Ve 20. letech 20. století se rozmohlo domácí pěstování kiwi. Ve 40. letech se již přešlo na komerční pěstování a dlouhou dobu držel Nový Zéland prvenství ve vývozu kiwi. V současné době je vedoucím producentem kiwi Itálie a z této země také přichází na náš český trh.

Proč je kiwi zdravé?

Jen málokteré ovoce obsahuje tolik vitamínu C jako kiwi. Obsahem až 1 miligram vitamínu C v 1 gramu kiwi pokrývá konzumace jednoho kusu kiwi příjem denní dávky. Díky vitamínu C, i v kombinaci s hořčíkem,podporuje kiwi látkovou výměnu, zpevňuje cévy a žíly, posiluje imunitní systém a zlepšuje vidění. Je známo, že vitamín C je důležitý antioxidant, který pomáhá zvládat stresy, zvyšuje schopnost soustředit se a podporuje tvorbu hormonů pro dobrou náladu.

Hlavně v zimních měsících je kiwi výbornou prevencí chřipek, nachlazení a rýmy. Je to i významný zdroj energie pro sportovce, kterým také pomůže například při namožení vaziv nebo podvrtnutém kotníku, protože díky vysokému obsahu vitaminu C zpevňuje vaziva.

Kiwi také obsahuje vitamín E s antioxidačními účinky. Je rovněž bohaté na některé bílkoviny, které se používají ke změkčování masa. V neposlední řadě konzumace kiwi přispívá ke zdravé funkci srdce a svalů, k růstu kostí a pomáhá při krvácení z dásní či parodontóze.

Použití v kuchyni

Kiwi můžeme jíst syrové nebo tepelně upravené. Mnoho lidí si kiwi před konzumací loupe, ale není to nutné. Kiwi lze jíst i jako jablko, stačí jej před konzumací jen umýt.

Kiwi chutná nejlépe v čerstvém stavu, ale můžeme z něho dělat i kompoty, koláče, ovocné dezerty, marmelády, používá se ke zdobení dezertů a výrobků studené kuchyně. V poslední době se kiwi také užívá při výrobě džusů nebo míchání koktejlů; do nápojů je ale vhodné kiwi oloupat, protože jinak se do nápoje ze slupky rozmixováním rozptýlí příliš mnoho hořkých látek, které sice nejsou nezdravé, ale způsobují nepříjemnou chuť. Kiwi lze i sušit. Kiwi je možno použít také jako náplň do palačinek, k ochucení jogurtů nebo zmrzliny.

Vyzkoušejte naše recepty z kiwi:

Recept na francouzské palačinky (Crêpes) s kiwi je ZDE

Recept na nápoj (smoothie) z kiwi se ukrývá ZDE

Recept na sladké špízy v hořké čokoládě se nachází ZDEZanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.