Tipy a rady

Znáte nové daně?

Vláda pro tento rok přišla s novým daňovým balíčkem, který se ale od toho narozeninového zásadně liší. Neudělá totiž většině lidí velkou radost. Přečtěte si náš článek popisující daňové novinky a v něm hlavně pak rady, jak si (ne)placením daní nezadělat na zbytečné problémy.

DPH o jedno procento vyšší

Vůbec nejcitelnější změna napříč daňovými poplatníky se týká zvýšení daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod, tedy na 15 a 21%. Mnohé komodity se navíc kvůli směrnici EU přesunou ze snížené sazby do sazby základní. Což znamená další zdražování. Platí to u dětských plenek a některých specifických zdravotnických potřeb, jako jsou sportovní ortézy či neortopedické vložky do bot.

Konkrétní seznam zdravotních potřeb, které nadále zůstávají ve snížené sazbě, lze nalézt na internetových stránkách Ministerstva financí ČR. Tyto sazby by měly být garantovány po dobu tří let, tedy v letech 2013 – 2015.

Daňové přiznání

Osoby samostatně výdělečně činné už nebudou moci uplatňovat výdajový paušál spolu se slevou na děti či manželku. Zůstává zachována pouze možnost uplatnit základní slevu na poplatníka (24 840 Kč), což pro mladé rodiny se ženou na mateřské dovolené znamená nemalou finanční zátěž. Novela zákona navíc přináší maximální hranici, kdy je možné daňový paušál využít. U paušálu 40 a 30 % se jedná o maximální příjem 2 miliony Kč ročně.

Zrušení slevy na dani se dotýká i pracujících důchodců a penzistů, kteří si přivydělávají pronájmem nemovitosti. Zato studenti mohou až do věku 26 let (u prezenční formy studia programu doktorského studia až do 28 let) uplatňovat slevu na dani na studenta. Slevu na dani ve výši 2 520 Kč si mohou odečíst i lidé pobírající invalidní důchod pro invaliditu I. a II. stupně. Invalidé III. stupně pak mají nárok na dvojnásobnou slevu.

Většiny českých smrtelníků se sice nedotkne zrušení daňových paušálů pro podnikatele s ročním příjmem nad dva miliony korun a zavedení sedmiprocentní solidární daně. Tu budou muset platit fyzické osoby, jejichž roční příjmy překročí 48násobek průměrné mzdy. V praxi to znamená měsíční mzdu vyšší než cca 103 000 Kč. Nadlimitní příjem bude zdaněn 7 %.

Další změny pocítí především firmy. Ty nově ručí za odvod DPH v častějších případech (například jestliže je dodavatel tzv. nespolehlivým plátcem nebo jestliže odběratel provede platbu za zdanitelné plnění na účet dodavatele, který není registrovaný u správce daně). Pro všechny nové plátce DPH je nově základním zdaňovacím obdobím měsíc. Čtvrtletní zdaňovací období je přípustné pouze za jistých okolností u plátců, jejichž roční obrat nepřekročí 10 milionů Kč. Zákon zároveň staví na stejnou roveň fakturu papírovou a elektronickou.

Kdy ještě budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy?

 • zvyšuje se daň z převodu nemovitostí z 3 na 4 % ze základu daně;
 • sazba daně z příjmu zůstává nezměněna, zvýšit by se měla až v roce 2015 na 19 %;
 • od letošního roku se zavádí poplatek 1 000 Kč za ohlášení stavby;
 • omezuje se daňové zvýhodnění tzv. zelené nafty, které má být od r. 2014 zcela zrušeno;
 • rokem 2013 se ruší strop pro odvod zdravotního pojištění;
 • dále dochází ke zvýšení srážkové daně z pasivních příjmů (dividendy, úroky, licenční poplatky) vůči zahraničním daňovým rezidentům z 15 na 35 %.

Jaké odečitatelné položky a slevy na dani lze využít?

 1. Úroky z hypotéky a úvěru ze stavebního spoření;
 2. životní pojištění;
 3. penzijní připojištění;
 4. dar na zákonem uvedené účely;
 5. darování krve;
 6. vzdělávání.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB