Tipy a rady

Zkuste Vánoce jinak a jinde

Nepřipadá vám to vánoční období už malinko monotónní? A přemýšleli jste někdy, že byste nejkrásnější svátky v roce mohli strávit mimo domov? Sbalit si ty nejpotřebnější věci a prožít svátky třeba v některém z krásných českých hotelů anebo kousek dál někde v teple.

Zatímco v našich končinách je zima, brzy tma, všude bláto, protože sníh na svátky nepadal už pěkně dlouhou dobu, zkuste to letos třeba úplně jinde, pokud ovšem nelpíte na tradicích a nepotřebujete trávit vánoční svátky doma u stromečku.

Dřív byly svátky strávené v exotice pro většinu lidí stěží představitelné, v posledních letech se však takové cesty stávají čím dál oblíbenějšími. Někteří si takový výlet zařídí prostřednictvím cestovní kanceláře měsíce dopředu, jiní si cestu organizují na vlastní pěst na poslední chvíli.

Oblíbené vánoční destinace

Období Vánoc a adventu je pro mnohé příležitostí vzít si pár dní volna a utéct z předvánočního shonu. Pokud vás nelákají města a nákupy, ale hledáte aktivní odpočinek či relax, pak si určitě vyberete z pestré nabídky lyžařských zájezdů.

Jestliže vás zima nebaví a nemůžete se už dočkat léta, vyrazte za sluncem k moři! V nabídce jsou atraktivní exotické destinace, například Dominikánská republika, Kuba, Thajsko, luxusní Maledivy či Seychely, ale i blízké exotické destinace vzdálené jen pár hodin letu.

V oblíbenosti vedou klasické pobytové zájezdy, stále více lidí však má zájem o kombinaci poznávací a pobytové dovolené. Připravte se také na to, že v době Vánoc dáte za letenky dáte o něco víc než v jiných obdobích roku, v resortech rozhodně nebudete sami a i ceny na místě bývají vyšší. Ale svátky jsou zkrátka svátky.

Podle cestovních kanceláří počet lidí, kteří chtějí trávit Vánoce a Silvestra někde jinde než doma, stoupá. Zájem roste posledních sedm let. Cestovní kanceláře vidí za větším zájmem o exotiku rostoucí životní úroveň Čechů. Dalším důvodem, proč Češi vyjíždí, je také snaha utéct od klasického ruchu a shánění dárků.

Vánoční zájezdy k moři už dávno nejsou jen výsadou bohatších. Lákavé je zejména teplé počasí i možnost prožít Vánoce a oslavy nového roku jednou úplně jinak. Ani na pláži nechybí akce a party a ozdobit si můžete třeba palmu. Hotely mají pro hosty mimořádně zajímavý program a skvělé jídlo. Ten zážitek rozhodně stojí za to. Navíc budete uprostřed zimy krásně opálení.

Češi většinou volí pobyty all inclusive. Silvestra pak kombinují s nějakým poznáním. Přes Vánoce jezdí spíš rodiny s dětmi, na Silvestra lidé bez dětí, kteří si mohou dovolit pobyt protáhnout.

Mezi nejoblíbenější destinace zejména pro Štědrý den patří Egypt, Rakousko nebo Kanárské ostrovy. Tam, kde byste ještě před půlstoletím našli jenom pár ospalých rybářských vesniček, se dnes vypínají honosná obchodní města v americkém stylu. To jsou Spojené arabské emiráty. Fascinující pouštní příroda s oázami, pomalý život beduínů, karavany velbloudů. Turisty láká skvělé koupání s garancí slunných dnů bez deště. Pokud se rozhodnete pro Kubu, samotným pojmem je poloostrov Varadero, kde zažijete doslova ráj na zemi. Oblíbenou vánoční destinací je i Dominikánská republika, kde si splníte představy o tropickém ráji. Ne nadarmo se této zemi říká „perla Karibiku“. Na své si zde přijdou jak milovníci odpočinku a romantiky, tak i dobrodružství. I Thajsko se stává oblíbeným cílem turistů toužících po romantice a poznání.

Zatímco Štědrý den tráví lidé raději v teple, pro oslavy příchodu nového roku volí spíš hory. Na Silvestra vedou lyžařská střediska, aktuálně jsou nejvyhledávanější rakouské  a italské Alpy. Trendem poslední doby jsou zimní pobyty kratší než týden. Jedná se o jedny z nejžádanějších termínů a v ceně máte započítanou vánoční večeři i silvestrovský program.

Úskalí vánočních dovolených

Jednou z nevýhod je, že na poslední chvíli pobyt jen těžko seženete, je proto dobré řešit tyto dovolené co nejdříve. Je potřeba také respektovat tradice země, do které se chystáte cestovat. Nečekejte tradiční české Vánoce.

Za hodně exotickou dovolenou zaplatíte kolem třiceti až čtyřiceti tisíc. Egypt a další oblíbené destinace vás přijdou na deset až patnáct tisíc korun na osobu. Češi však nejsou skrblíci a trend poslední doby ukazuje, že si rádi připlatí i 10 tisíc za luxusní posezení v letadle. Nejlevnější exotické dovolené se dají pořídit do Spojených arabských emirátů, kam se dá letět za 30 tisíc na osobu. Kolem čtyřiceti tisíc stojí zájezdy do Indie, Keni, Brazílie, Thajska či na Kubu. Nejdražší jsou Mauricius, Seychely či Maledivy, kde pobyt vyjde na víc než padesát tisíc na jednoho.

Na konci roku pro pohodlí cestujících začínají létat i přímé charterové lety z Prahy do řady destinací. Chartery výrazně zlevňují letenku i hotel a oproti individuálně organizovanému zájezdu tak může vyjít celá dovolená i na polovinu.

Advent za hranicemi

Pokud chcete změnu, ale nechce se vám vyloženě do tepla, pokud máte rádi vánoční tradice a ruch velkoměst, zkuste nasát vánoční atmosféru kousek za našimi hranicemi a vydejte se na adventní trhy.

Poznejte vánoční zvyky a tradice našich sousedů, ochutnejte místní gastronomii a nakupte originální dárky pro své blízké. Zvolit můžete zájezdy s autobusovou či vlastní dopravou. I pobytové a poznávací zájezdy, které cestovní kanceláře nabízejí v době adventu, mají skvělý program a vy budete plní zážitků. Jde většinou o jedno až dvoudenní zájezdy v přijatelné cenové relaci. Určitě vás nezklame například advent ve Vídni, v Dráždanech nebo v Norimberku, kde nemůžete vynechat slavný Ježíšův trh s vyhlášenými norimberskými specialitami.

Tak co vy na to?

Vyměníte o letošních svátcích rozbředlý sníh za jemný plážový písek a tradiční koledy za veselé rytmy africké hudby? Chcete si odpočinout od pečení cukroví a pochutnat si místo něho na šťavnatém tropickém ovoci? Pokud se rozhodnete prožít klidné zimní svátky beze spěchu a stresu uprostřed krásné panenské přírody, máte nejvyšší čas si zájezdy koupit.

Před několika desítkami let se trávily Vánoce doma, u příbuzných nebo na chalupě. Nikam se nejezdilo, nebyly peníze ani možnosti. Ačkoliv to většina z nás dnes jen velmi nerada vyslovuje nahlas, přeci jenom Vánoce jsou povětšinou stres a blázinec. Málokdo umí nakoupit dárky během roku, pečení svěřit odborníkům, kapra si nechat dovézt už naporcovaného a užít si svátky v klidu.

Pokud se letos chystáte zažít netradiční Vánoce, které si budete hodně dlouho pamatovat, zkuste vyrazit za hranice všedních dnů. Svátky v zahraničí mají své specifické kouzlo hlavně proto, že takzvaně nevíte, do čeho jdete. O to víc jsou pak vaše zážitky intenzivnější a díky nim vstoupíte do nového roku plní energie, inspirace a vše vám půjde lépe od ruky.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB