Tipy a rady

Zahradníkův rok – březen a duben

Zahradníkův rok – březen a duben

Březen a duben znamená, že je čas pustit se do prací na našich zahrádkách. Zrekapitulujeme si proto, co bychom měli v této době udělat se stromy nebo keři a květinovou či zeleninovou zahradou.

Co máme udělat v březnu?

Staré české přísloví sice praví, že „Březen, za kamna vlezem“, ale takovému zahradníkovi by se jeho zahrádka pěkně poděkovala. Spala od podzimu a teď si žádá řádné ošetření ve všech svých částech.

Stromy a keře

Pokud jste to ještě neudělali, je nejvyšší čas prořezat starší jabloně a hrušně. S řezem mladých ovocných stromků je však lepší vyčkat až do dubna. V březnu také dokončíme řez angreštů a rybízu. Krátké a nedorostlé výhony maliníku a ostružiníku odstřihneme u země, ostatní zkrátíme asi na 120-140 cm.

Květinová zahrada

Vyčistíme a upravíme skupiny trvalek a jarních cibulovin. Okrasným rostlinám prospěje zarytí uleženého kompostu a hnoje, případně zahradnického substrátu Fortel. V březnu začínáme s jarním řezem růží a také vysazujeme jejich nové sazenice. Starší růže pohnojíme nebo pokropíme kapalným hnojivem Fortel univerzal. V březnu je vhodná doba na přihnojení trávníku a dosévání holých míst. Na jaře mu nejlépe prospěje NPK hnojivo, které máme rovněž v naší nabídce privátních značek zastoupené, stejně tak jako travní směsi. Popínavé rostliny pročistíme a prostříháme. Za oknem nebo ve skleníku vyséváme letničky pro předpěstování.

Zeleninová zahrada

Je čas pro pěstování rychlené a rané zeleniny pod zakrytými záhony a ve skleníčcích systémem směsných kultur. Například mezi řady salátů vysejeme ředkvičku, kterou sklidíme, než saláty vyrostou. K předpěstování vyséváme choulostivější zeleniny: cukety, patisony, rajčata, okurky, květáky. Na záhony volně vyséváme otužilejší druhy zeleniny. Jistě se vám v minulých létech osvědčila semena naší privátní řady Fortel a letos se k nim zase rádi vrátíte.

Co máme udělat v dubnu?

Lidové moudro praví, že v dubnu za kamny ještě zůstaneme. To však pro zahrádkáře rozhodně neplatí, naopak teď mají nejvíc napilno.

Stromy a keře

V dubnu můžeme řezat peckoviny, jestliže jsme to nestihli již v předchozím roce po sklizni. Pokračujeme s výsadbou slabě narašených broskvoní, meruněk a vinné révy.

Květinová zahrada

Většina trvalek v této době raší a je optimální doba na rozdělování starých trsů. V druhé polovině dubna bývá také vhodné období pro zasazení mečíků, frézií a montbrécií. Dokončujeme řez růží. U velkokvětých ponecháváme 2 až 4 očka, u mnohokvětých zkracujeme na polovinu celkové výšky. Začínáme sekat trávník. Vyséváme otužilé letničky, trvalky a některé skalničky.Vyčistíme všechny vodní nádrže.

Zeleninová zahrada

Koncem dubna vysazujeme do skleníku rajčata, papriku, lilek a cukety. V oblastech s mírnějším podnebím lze již vysévat některé teplomilné zeleniny do volné půdy, ale pro jistotu je zakryjeme fólií nebo netkanou textilií. Konec dubna je ideální čas na sázení naklíčených brambor.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB