Tipy a rady

Zahradníkův rok – září a říjen

Zahradníkův rok – září a říjen

Naše zahrada je v těchto měsících v období, kdy přináší nejvíce plodů z celého roku. Proto ani my nesmíme zahálet. Povězme si tedy, co bychom měli dělat se stromy nebo keři a květinovou či zeleninovou zahradou.

Co bychom měli udělat v září?

Září mají zahrádkáři snad nejraději. I když už některé plodiny sklidili, řada dalších právě teď dospěla do své zralosti a dorostla do té správné velikosti. Květiny stále kvetou o sto šest a také ovocné stromy nabízejí svou úrodu.

Stromy a keře

V září očesáváme jabloně a hrušně, švestky a pološvestky. Sklízíme vlašské ořechy, dozrálé hrozny révy vinné a jejich keřům zkracujeme vrcholky letorostů. Rybíz a angrešt prosvětlujeme odřezáváním starých větví.

Květinová zahrada

Sklízíme semena odkvetlých letniček. Sbíráme je suchá, případně je později dosušíme. Pokud na to zapomeneme, nevadí, v našich prodejnách COOP najdete i v příštím roce bohatou nabídku kvalitních semen Fortel těch nejoblíbenějších letniček.

Zeleninová zahrada

V září sklízíme většinu zeleniny. Po sklizni je nejlepší hned připravit záhony na další pěstování. Záhony okopeme, zryjeme, odstraníme plevel a pohnojíme. Pokud nemáte k dispozici přírodní hnojiva nebo dobře vyzrálý kompost, naše prodejny vám nabídnou hnojiva řady Fortel.

I v této době můžeme ještě záhony znovu osít, například špenátem, koprem, ředkvičkami. Ptejte se po semenech Fortel, zaručí vám dobrou úrodu.

Co bychom měli udělat v říjnu?

V kalendáři už je zabydlený podzim, ráno se objevují mrazíky, ale dny, pokud zrovna neprší, bývají překrásné. Na zahradě si můžeme užívat babího léta a přitom dělat mnoho užitečného pro pěstitelský úspěch v příštím roce.

Stromy a keře

Sklízíme zimní odrůdy jablek a hrušní. Kromě toho je ale tento měsíc také obdobím výsadby. Vysazujeme angrešt, rybíz, ovocné stromy, ale i okrasné dřeviny.

Květinová zahrada

Z půdy opatrně vyjmeme cibule a hlízy begonií, mečíků, dosen. Před tím, než je uložíme, očistíme je a necháme řádně uschnout. Sázíme narcisy a otužilé trvalky, které kvetou na jaře, dále pak růže, tulipány, řebčíky a hyacinty. Abychom ochránili kořeny vřesů před mrazy, přisypeme k nim jehličnatou hrabanku.

Zeleninová zahrada

Zrytou půdu zlehčíme rašelinným substrátem (Rašelina zahradní Fortel), humóznějším kompostem nebo pískem. Vyséváme kořenovou petržel (Olomoucká dlouhá Fortel), která vzejde brzy na jaře.

Otužilé druhy zeleniny, jako jsou například zimní pór a špenát, můžeme ponechat na záhoně a sklízet je až během zimy.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB