Tipy a rady

Zahradníkův rok – červenec a srpen

Zahradníkův rok – červenec a srpen

Červenec utíká jako voda a srpen tu bude dříve, než bychom si možná v době letních prázdnin a dovolených přáli. Připomeňme si tedy, co bychom měli v této době udělat se stromy nebo keři a květinovou či zeleninovou zahradou.

Co bychom měli udělat v červenci?

V tomto měsíci již začínáme hojněji užívat plodů naší práce, ať již je to požitek z krásy květů, křehká zelenina nebo sladké ovoce. Kvete naplno většina letniček.

Stromy a keře

Stromy a keře potřebují přihnojit. U jádrovin a peckovin se to projeví v příštím roce. Hnojiva si vyberete mezi výrobky Fortel, které máme k dispozici v prodejnách COOP.

Třešně a některé odrůdy višní vyžadují letní řez.

Květinová zahrada

V červenci ještě naposledy v tomto roce přihnojíme růže. Pozdější přihnojení by již mohlo ovlivnit správné vyzrávání výhonů.

Dělíme a přesazujeme kosatce. Rozdělíme je, zakrátíme kořeny i listy. Horní polovina oddenku musí být nad úrovní půdy.

Zeleninová zahrada

V tomto měsíci míváme zpravidla největší starost se zálivkou. Pokud se červenec vydaří a je teplo, musíme zalévat každý den, nejlépe brzy ráno nebo večer. Dostatek vody a živin potřebuje všechna plodová zelenina, ale i košťáloviny a celer.

Další nutností je pravidelné kypření záhonů a nikdy nekončící boj s plevelem.

Vyséváme pekingské a čínské zelí. Do poloviny července ještě lze vysít keříčkové fazole. V nabídce řady Fortel máme jak žlutou, tak zelenou odrůdu. Vyséváme i ranou mrkev.

Co bychom měli udělat v srpnu?

Stromy a keře

V sadu sklízíme letní peckoviny a jádroviny. Příliš obtěžkané větve je třeba podepřít, aby se pod tíhou ovoce nerozlámaly. Po sklizni prořežeme višně a broskve.

Keře rybízu a angreštu můžeme rovněž po sklizni prořezat. Zpravidla odstraníme čtyřleté a starší větve i všechny slabé a neduživé výhony. Takto se keře každoročně postupně zmlazují.

V této době je vhodné sestříhat živé ploty z jehličnanů.

Květinová zahrada

Trvalky, které odkvetly, můžeme dělit a přesazovat od konce srpna.

V polovině měsíce na záhony vysadíme sazenice dvouletek (macešky, sedmikrásky, pomněnky).

Zeleninová zahrada

Průběžně sklízíme okurky, rajčata a papriky, cuket a patisonů narůstá více, jestliže je včas sklízíme.

V první dekádě srpna odřízneme rostlinám rajčat vrcholky. Také hlídáme jejich zdravotní stav, jakmile na listech objevíme známky napadení chorobami, ihned je odstraníme.

Po sklizené zelenině můžeme vysévat špenát i ředkvičky. Semena značky Fortel najdete samozřejmě v našich prodejnách COOP.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB