Tipy a rady

Vysvědčení je tu

Víte, jaké vysvědčení přinese příští týden váš potomek, nebo se obáváte možného překvapení? A jak na vysvědčení reagovat? I když vás dítko nepotěší, na křik a výčitky raději zapomeňte.

Vysvědčení není všechno

Máte obavu, jaké vysvědčení váš potomek přinese, nebo to až tolik neprožíváte? Záleží na povaze rodičů, ale samozřejmě i na tom, jak se učí.

Ovšem ať už bude vysvědčení vašeho dítka jakékoliv, měli byste mu (zvlášť je-li menší) dát najevo, že bez ohledu na jeho známky, ho máte stále stejně rádi. Někteří rodiče totiž, i když nevědomky, vzbuzují v dětech pocit, že jejich vztah k nim se odvíjí od jejich známek ve škole a to rozhodně není dobře.

Přistupujte k dítěti tak, aby se s vysvědčením nebálo jít domů. Jsou bohužel známé smutné případy, kdy kvůli vysvědčení dítě uteklo z domova či si dokonce sáhlo na život.

Určitě tedy na dítě nekřičte, ale naopak se ho snažte podpořit a vymyslet, co by se dalo v příštím roce udělat, aby dopadlo lépe. Budete-li ho trestat, můžete naopak docílit ztráty jeho motivace, ale i snížení jeho sebevědomí, vzbudit v něm vzdor či jiné negativní emoce.

Špatné vysvědčení? Nesete svůj podíl viny…

V neposlední řadě byste si měli uvědomit, že špatné vysvědčení je obvykle nejen vizitkou vašeho dítěte, ale i vaší. Navíc proč zrovna na konci roku dítě trestat, když v případě, že jste se aktivně zajímali o prospěch dítěte, pro vás není vysvědčení žádným překvapením?

Reakcí na špatné vysvědčení by neměla tedy být jen snaha hledání toho, co by dítě mělo příští rok udělat pro lepší výsledky, ale i toho, co můžete udělat vy. Slibte si třeba, že se s dítětem budete více učit, či že se ho pokusíte lépe motivovat.

Odměna za vysvědčení

A jakou odměnu za vysvědčení? Je to jen na vás. Něco by si školáček zasloužil, ale nemusí to být nic monumentálního. Neučí se přeci kvůli odměně, i když u dětí je i vnější motivace důležitá. Zpravidla rodiče za vysvědčení berou svá dítka na pizzu, zmrzlinový pohár, výlet do zábavného parku, nebo mu koupí něco, co si přeje.

A co pro dítě, které nemá zrovna ukázkové vysvědčení? Zkuste ho odměnit nejen za výsledky, ale i za snahu. Dítko, které i přes vaši snahu školu zkrátka „flákalo“ a nepřipravovalo se, by mělo být hodnoceno jinak, než dítko, kterému se i přes úsilí nepovedlo kýžených výsledků dosáhnout.

Ať už váš potomek přinese domů jakékoliv vysvědčení, snažte se to brát sportovně a držte své emoce pod pokličkou. Jsou horší věci na světě než špatné známky.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.