Tipy a rady

Vybíráme nové lyže

Lyžařská sezóna je v plném proudu. Jak zvolit ty správné lyže?  Podle čeho vybírat lyže?

Při výběru nových lyží zvažte několik kritérií. Těmi hlavními jsou:

Místo lyžování

Rozlišujeme lyže vhodné do upravené trati a do terénu. Pokud jasně neupřednostňujete sjezdovku nebo terén, pořiďte si univerzální lyže.

Kromě toho rozlišujeme ještě lyže do prašanu.

Vaše lyžařské schopnosti

Je zřejmé, že začátečník si vybere jiné lyže než pokročilý či sportovní lyžař.

Začátečníkům jsou doporučované měkčí lyže s kompozitovým jádrem. Jsou jednodušší na ovládání. Pokročilejší lyžaři volí tvrdší lyže s dřevěným či vyztuženým jádrem.

Délka a šířka lyží

Délku lyží zvažte podle toho, jakým stylem chcete jezdit. Upřednostňujete živější jízdu, volte spíše kratší lyže.

Šířka lyží by měla odpovídat místu lyžování. Do terénu se hodí širší lyže. Užší modely vám umožní rychlejší přehranění.

Rádius

Vyberete-li si lyže s kratším radiusem, budou se vám jednodušeji ovládat. Jsou také více točivé. S lyžemi s delším rádiusem se vám bude lépe držet směr při přímé jízdě.

Vaše váha a výška

Tento parametr je významný především pro sportovní či profesionální lyžaře.

Značka a cena

Záleží na vás, kolik chcete do lyží investovat. Profesionální lyžaři mají jistě své oblíbené značky, ale rekreační lyžař si zpravidla vybírá podle jiných parametrů. Jako u všeho platí, že není vhodné si vybírat lyže jen podle ceny.

Když začínáte s lyžováním

Teprve se chystáte začít s lyžováním a nevíte, jestli vás to „chytne“? Ve většině lyžařských areálu jsou k dispozici půjčovny lyží.

Můžete si tak tento zimní sport zkusit, aniž byste utratili mnoho peněz za pořízení lyží. Začátečníci také ocení lyže z bazaru. Jsou levnější a nebude vám tolik vadit, když na nich přibudou nové šrámy. A s nějakým tím škrábnutím musíte počítat.

I tak se však neřiďte jen cenou. Kupte si takové vybavení, které ještě může odvézt dobrou službu. Jistě si nechcete znechutit lyžování kvůli nekvalitním lyžím.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB