Tipy a rady

Užívejte si podzimní přírody s dětmi

Užívejte si podzimní přírody s dětmi

Dnešní doba nahrává pasivní zábavě dětí. Stále více ratolestí upřednostňuje domácí zábavu (televize, počítač, tablet, chytrý telefon) před zábavou venku. Děti by však právě kvůli imunitě měly trávit čas i na čerstvém vzduchu. Vezměte je proto do podzimní přírody.

Co dělat s dětmi v přírodě na podzim?

Skutečnost, že se děti i dospělí v dnešní době vzdalují přírodě, nikoho nepřekvapí. Děti mají „lepší věci na zábavu“, dospělí mnohdy nemají čas. Dobu strávenou venku tráví jen na cestě do práce a z práce, po nákupech, úřadech atd.

Na druhou stranu mnoho z nás si uvědomuje, že příroda má „něco do sebe“. I menší procházka nás dokáže uvolnit, zbavit napětí a stresu. A děti? Ty si venku zábavu najdou.

Rádi byste vzali děti do podzimní přírody, ale nevíte, jak je venku zabavit? Pojďme si dát několik tipů:

1. Pojeďme na výlet!

O víkendech či dnech pracovního volna je více času, a proto se můžete vydat s dětmi na výlet. Kam? Možností je hodně. Oblíbené jsou různé naučné stezky, rozhledny a cíl procházky v přírodě může být i uvnitř – třeba na nějaké pěkné expozici věnované dětem.

2. Hurá do lesa!

Les má své kouzlo. Vy načerpáte novou energii a vaše dítko ji trochu popustí. V lese se totiž dá dělat spoustu věcí. Děti si mohou stavět různá obydlí z mechu, opadaného jehličí, kůry, větviček atd. A co takhle si zahrát na schovávanou či jinou hru vhodnou do přírody? Pokuste se v potomkovi probudit zájem o přírodu. Vyprávějte mu o ní a možná své dítko nějakou zábavnou formou nalákáte i na sběr hub.

3. K vodě

Naučte děti házet „žabky“, nebo společně vyrobte loďku z kúry a dalších přírodních materiálů a pouštějte ji po vodě. Kam až dopluje?

4. Pouštíme draka

Snad každý si pamatuje pouštění draka ze svého dětství. Vytipujte alespoň trochu větrný den a dopřejte tuto zábavu i svým ratolestem.

Příroda se dá poznávat, ať už je venku jakékoliv počasí. Oblečte sebe i děti přiměřeně venkovní teplotě a aktivitě, na kterou se chystáte, a hurá do přírody.

Poznávání přírody i po příchodu domů

Vezměte si „kousek přírody“ i domů, kde ji dítko může využít pro svou kreativní tvorbu. Oblíbenou činností je především tvoření zvířátek a dalších figurek z kaštanů a špejlí. A co takhle nasbírat venku listí a nechat dítko (třeba i s vaší pomocí) vytvořit nějakou pěknou barevnou koláž?Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.