Tipy a rady

Užívejte si podzimní přírody s dětmi

Užívejte si podzimní přírody s dětmi

Dnešní koronavirová doba nahrává pasivní zábavě dětí. Stále více ratolestí upřednostňuje domácí zábavu (televize, počítač, tablet, chytrý telefon) před zábavou venku. Děti by však právě kvůli imunitě měly trávit čas i na čerstvém vzduchu. Vezměte je proto do podzimní přírody.

Co dělat s dětmi v přírodě na podzim?

Skutečnost, že se děti i dospělí v dnešní době vzdalují přírodě, nikoho nepřekvapí. Děti mají „lepší věci na zábavu“, dospělí mnohdy nemají čas. Dobu strávenou venku tráví jen na cestě do práce a z práce, po nákupech, úřadech atd.

Na druhou stranu mnoho z nás si uvědomuje, že příroda má „něco do sebe“. I menší procházka nás dokáže uvolnit, zbavit napětí a stresu. A děti? Ty si venku zábavu najdou.

Rádi byste vzali děti do podzimní přírody, ale nevíte, jak je venku zabavit? Pojďme si dát několik tipů:

1. Pojeďme na výlet!

O víkendech či dnech pracovního volna je více času, a proto se můžete vydat s dětmi na výlet. Kam? Možností je hodně. Oblíbené jsou různé naučné stezky, rozhledny a cíl procházky v přírodě může být i uvnitř – třeba na nějaké pěkné expozici věnované dětem.

2. Hurá do lesa!

Les má své kouzlo. Vy načerpáte novou energii a vaše dítko ji trochu popustí. V lese se totiž dá dělat spoustu věcí. Děti si mohou stavět různá obydlí z mechu, opadaného jehličí, kůry, větviček atd. A co takhle si zahrát na schovávanou či jinou hru vhodnou do přírody? Pokuste se v potomkovi probudit zájem o přírodu. Vyprávějte mu o ní a možná své dítko nějakou zábavnou formou nalákáte i na sběr hub.

3. K vodě

Naučte děti házet „žabky“, nebo společně vyrobte loďku z kúry a dalších přírodních materiálů a pouštějte ji po vodě. Kam až dopluje?

4. Pouštíme draka

Snad každý si pamatuje pouštění draka ze svého dětství. Vytipujte alespoň trochu větrný den a dopřejte tuto zábavu i svým ratolestem.

Příroda se dá poznávat, ať už je venku jakékoliv počasí. Oblečte sebe i děti přiměřeně venkovní teplotě a aktivitě, na kterou se chystáte, a hurá do přírody.

Poznávání přírody i po příchodu domů

Vezměte si „kousek přírody“ i domů, kde ji dítko může využít pro svou kreativní tvorbu. Oblíbenou činností je především tvoření zvířátek a dalších figurek z kaštanů a špejlí. A co takhle nasbírat venku listí a nechat dítko (třeba i s vaší pomocí) vytvořit nějakou pěknou barevnou koláž?Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.