Tipy a rady

Umíte si říci o vyšší plat?

Umíte si říci o vyšší plat?

Jste nespokojeni se svým příjmem? Možná si také říkáte, že byste mohli tento rok dosáhnout vyššího platu. Víte, jak si o něj říci, abyste měli co největší pravděpodobnost, že vám šéf vyjde vstříc?

Kdy si říct o vyšší plat

Kdo by nechtěl vyšší plat. Myslíte si, že byste si ho zasloužili, ale vedení se stále nemá k tomu, aby vám ho zvýšilo? Možná je na čase vzít iniciativu do vlastních rukou.
Pokud vás zrovna napadlo si říci o vyšší plat, neběžte hned za šéfem. Nejdříve se důkladně připravte. Jak? Vytvořte si obhajobu toho, proč si vyšší plat zasloužíte. A skutečně si ho zasloužit musíte.

Proplouváte-li prací co možná nejpohodlněji, plníte jen nezbytně nutné úkoly a sebevzdělávání a váš rozvoj jsou pro vás cizími disciplínami, rovnou to vzdejte a nejdříve pracujte sami na sobě.
Argumentujte konkrétními důvody. Mluvte o svých pracovních výsledcích, nápadech pro zlepšení firmy, ochotě dalšího vzdělávání atd.

Další tipy hodící se při žádosti o vyšší plat

Je samozřejmě lepší usilovat o menší nárůst mzdy. Budete mít větší šanci, že vám zaměstnavatel vyjde vstříc. Kolik by to tedy mělo být? Možná vám konkrétní částku nabídne sám zaměstnavatel. Buďte však připraveni na variantu, že vás vyzve, abyste si sami řekli, kolik si představujete. Zkuste se ohodnotit sami – bez podceňování ani přeceňování.

Načasujte si dobře schůzku, na které budete žádat o vyšší plat. Pokud firma zrovna nedostala nějakou zakázku, má špatné období, či je šéf v nepohodě (ať už z jakéhokoliv důvodu), žádost raději odložte.
Chcete zaměstnavatele postrašit případných odchodem z firmy, nebude-li vám vyhověno? Rozmyslete si to, zvlášť když nemáte vyhlédnuté nové zaměstnání. Místo vyššího platu byste tak mohli skončit na státní podpoře.

Bude-li vaše žádost zamítnutá, nedávejte průchod svým negativním emocím před šéfem. Vezměte to s klidem. Zeptat se můžete, jestli existuje možnost, která by vedla ke zvýšení vašeho platu, a případně zvažte, zda i bez navýšení platu má pro vás vaše práce smysl, či je-li na čase rozhlížet se někde jinde.

Na závěr si přiznejme, že dosáhnout vyššího platu není mnohdy jednoduché. O vašem úspěchu totiž nerozhoduje jen správné načasování žádosti a její promyšlená obhajoba či pracovní výkony, ale i skutečné možnosti firmy a ochota vedení. Proč to však alespoň nezkusit, cítíte-li, že možnost vyššího platu je reálná.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB