Tipy a rady

Poznáte svůj typ pleti?

Pleť rozdělujeme do pěti základních skupin – na normální, suchou, mastnou, smíšenou a citlivou. Každá z nich vyžaduje jinou péči a proto je nutné nejprve zjistit, jakou máme. Jen tak totiž budeme vědět, jak se o ni máme (s přihlédnutím k našemu věku) správně starat.

Abychom o svoji pleť mohli správně pečovat, musíme nejprve zjistit, jaký typ pleti máme:

1. Normální pleť

= brada, nos a čelo jsou slabě mastné, tváře pak spíše suché

Toto je deální typ pleti, kdy mazové žlázy produkují přiměřené množství mazu, póry jsou jemné a nezřetelné. Na pohled je to velice pěkná pleť. Je vypnutá, má sametově hebký povrch a jemně růžovou barvu, působí čistě a svěže.

Jak pečovat o normální pleť?

Základní péče: pleťový krém či mléko pro normální pleť

2. Suchá pleť

= brada, tváře, nos i čelo jsou suché

Suchá pleť je mírně pórovitá. Na pohled jde o pleť tenkou, téměř průsvitnou, její barva je spíše bledší. Suchá pleť je méně odolná, snadno zranitelná a někdy jí prosvítají rozšířené žilky a červené skvrnky. Je málo chráněna proti vlivům vnějšího prostředí (sluneční záření, teplotní kontrasty – mráz, sauna), protože její mazové žlázy fungují nedostatečně. Své výhody si tento typ pleti zachovává asi do 30 let. Vypadá pěkně a nevyskytují se při ní problémy s trudovitostí a pupínky.

Jak pečovat o suchou pleť?

Základní péče: vyžaduje zvýšenou hydrataci, na noc spíše mastnější, výživný krém. V zimním období zvýšená ochrana obličeje pomocí mastnějších krémů bez obsahu vody.

3. Mastná pleť

= brada, tváře, nos i čelo jsou mastné

Typickým znakem této pleti jsou rozšířené póry a lesk, který je viditelný již krátce po čištění. Mastná pleť je poněkud silnější a často působí pórovitě. Má sklony k nečistotám a ucpaným pórům. Má také ale své výhody. Díky mastnému filtru je dobře chráněna proti vysychání, silnější zrohovatělá vrstva ji chrání před vnějším poškozením. Tím zůstává mastná pleť ze všech druhů pleti nejdéle hladká, bez vrásek.

Jak pečovat o mastnou pleť?

Základní péče: prostředky účinně a hloubkově čistící pleť od nečistot a zbavující nadměrného množství mastného filmu. Následně je třeba použít vhodný hydratační prostředek. Zároveň je vhodné dodržovat správnou životosprávu.

4. Smíšená pleť

= brada, nos a čelo jsou silně mastné, tváře ale velmi suché

Promaštění u smíšené pleti je nestejnoměrné a jeho příčinou je nestejnoměrné rozložení mazových žláz. Střední partie – nos, brada a čelo bývají mastnější, ostatní partie – víčka, tváře horní ret a krk sušší. Je to nejčastěji vyskytující se typ pleti.

Jak pečovat o smíšenou pleť?

Základní péče: na střední partie přípravky pro mastnou pleť, na ostatní partie kosmetiku pro suchou pleť

5. Citlivá pleť

= často zarudlá se skvrnami, někdy se šupinatí, velmi výrazně reaguje na řadu kosmetických prostředků i jiné vnější vlivy, bývá svědivá. Může současně vykazovat známky suché i mastné pleti.

Jak pečovat o citlivou pleť?

Základní péče: vystříhat se možných dráždivých látek (parfémované přípravky, konzervační látky), orientovat se na přípravky určené výlučně pro citlivou a velmi citlivou pleť. Doporučujeme používat zklidňující balzámy.

Čeho si dál všímat?

Při výběru kosmetických přípravků však nestačí jen dělení podle typu pleti, měli bychom přihlížet k dalším faktorům a podle nich pak lze pleť dále rozdělit na: zralou, aknózní, ekzematickou atd.

Také váš věk může být vodítkem pro orientaci při volbě přípravků. Je vám 25 plus? Začněte používat oční krém. Hydratujte oční okolí a předejděte tvorbě vrásek. Je vám 35, 40 a více? Už nestačí pouze čistit a hydratovat! Je nutné přidat k péči další krok a to jsou liftingová, regenerační a výživná séra. Účinně bojují proti vráskám a dalším příznakům stárnutí pleti. Pronikají do spodních vrstev pokožky, minimalizují vrásky, stimulují vznik nových buněk, vypínají pokožku a zlepšují její pružnost, vypínají kontury obličeje. Pleť vypadá mladší, zářivější.

Víte, že stárnutí pleti je geneticky dáno z pouhých 30 %? Zbytek ovlivní náš životní styl, kouření, strava, slunění a jiné vlivy. Myslete na to!

Péče o pleť v zimě

V zimě je nutné věnovat své pleti více péče než v jiných měsících, ohrožuje ji chlad, mráz, vítr a v neposlední řadě také sluneční paprsky a přechody ze studena do tepla a naopak. První rada zní, používejte zásadně krém. Nejen na noc, ale hlavně během dne. Krém poskytne vaší kůži ochrannou vrstvu.

O tom, jak pečovat o pokožku v zimě, koluje spousta mýtů. Jedním z nic je, že se nesmí používat hydratační krémy. To není v žádném případě pravda. Nemusíte se bát, rozhodně nezpůsobují zmrznutí vody v kůži a její následné popraskání, jak se často píše. Kůže v zimě potřebuje ještě více vláhy a výživy než v létě. V zimě je proto vhodné vyměnit lehčí krémy za hutnější a mastnější a rozhodně platí, že pleť by měla být ošetřena 2x denně, ráno a večer. Určitě doporučuji každodenní péči obohatit jednou týdně o výživnou pleťovou masku. Masky všeobecně by měly být součástí vaší základní péče o pleť.

Často zapomínáme, že i zimní slunce je velmi ostré. Není dobré ho podceňovat, denní krém by tedy rozhodně měl obsahovat ochranný faktor. Předejdete spálené kůži, ale také tvorbě vrásek a pigmentových skvrn.

Olga VovsíkováZanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB