Tipy a rady

Tulipány jsou vlastně turbany

Tulipány jsou vlastně turbany

Používají se na skalky, venkovní záhony, trávník i k řezu. Řeč je o tulipánech, jejichž všechny barvy a tvary snad ani není možné vyjmenovat. Když totiž zasadíme bílou dužnatou cibuli tulipánu do půdy, její květ vyroste velmi brzy, ale ačkoliv z obalu tušíme jeho tvar a barvu, slutečnost nás téměř vždy příjemně překvapí.

Holandsko – země tulipánů

Původní oblastí výskytu tulipánů je pravděpodobně Čína, konkrétně jižní svahy Pamíru. Odtud se květina rozšířila (pravděpodobně obchodními karavanami) do Turecka, severní Afriky, Anatolie, Íránu a Japonska na východě. Tulipány byli v oblibě u sultánů Mohameda II. (1451 – 1481) a Sulejmana Velikého (1520 – 1566).

Čeští zahradníci jsou pyšní, že na dvoře císaře Rudolfa II. v Královské zahradě u letohrádku královny Anny vysadil hradní zahradník první tulipány v Evropě. V Botanických zahradách v Evropě se pak první tulipány objevily v císařské botanické zahradě ve Vídni. První cibule obdržel správce a botanik této zahrady Charles de l’Ecluse od velvyslance rakouského císaře v Turecku.

Nizozemský zahradník si tehdy přivezl několik cibulek domů a věnoval je univerzitě v Leidenu. Tam se začaly tulipány pěstovat a staly se velmi populární. Bohatí měšťané byli ochotni za cibulku zvláštní odrůdy tulipánu platit i zlatem. Cena tulipánů v Nizozemsku prudce rostla. Tulipánové šílenství vyvrcholilo v únoru 1637, kdy nastal krach na komoditní burze a hodně milovníků tulipánů tehdy přišlo o všechno. Holandsku se dodnes říká země tulipánů. Je tomu tak i díky příznivému přímořskému klimatu, který umožňuje jejich celoroční pěstování.

Turban jako tulipán

Turci dodnes říkají tulipánům „lalei“. Jméno tulipán, které se používá na západě, ale vzniklo omylem. V 16. století napsal rakouský vyslanec na dvoře tureckého sultána dopis svému císaři, ve kterém mu referoval o tom, jak si tuto rostlinu Turci oblíbili. Jejich květ popsal jako vzhůru nohama obrácený turecký čepec – tedy turban neboli tuliban. Vznikla tak zkomolenina slova a změna názvu na tulipán.

Druhy tulipánů

Rozlišujeme rané, středně rané a pozdní odrůdy tulipánů. Například Darwinovy hybridy mají pevné stonky, proto jsou vhodné k řezu. Liliokvěté tulipány zase dorůstají výšky 50 až 70 centimetrů a vyznačují se prohnutými okvětními lístky. Rembrandtovy tulipány okouzlují pestře pruhovanými nebo skvrnitými květy, což je způsobeno úmyslnou, neškodnou virovou infekcí. Tulipány Viridiflora mají oproti tomu bílé, žluté nebo červené květy se zelenými proužky. Neobvyklé papouškovité tulipány jsou hustě plnokvěté a mají kadeřavé okvětní lístky. Třepenité tulipány, které bývají většinou červené, se vyznačují jemně roztřepenými okraji okvětních lístků. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho, protože druhů tulipánů je okolo stopadesáti…Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB