Tipy a rady

Třídíme prádlo

Dříve se prádlo pralo i ždímalo ručně. Byla to pořádná dřina. Dnes máme čím dál dokonalejší automatické pračky. Tak proč se nám někdy podaří prádlo obarvit nebo zničit?

Existují dvě hlavní příčiny:

1. příčina: Špatné třídění dle barev

Prádlo se obarvilo, protože nebylo správně vytříděné podle barev.

I když dnes existuje spousta pracích prášků na barevné prádlo, stále se vyplatí co nejvíce třídit. Ideální je prát dohromady černé, šedé, popřípadě hnědé prádlo, zvlášť zelené a modré, červené a fialové a zvlášť světlé. Bílé zůstane dlouho sněhově bílé, když ho pereme extra. Červená nestálobarevná ponožka mezi světlým prádlem nám dokáže připravit nemilé překvapení v podobě růžových ručníků, prostěradel a triček.

Vícebarevné prádlo pereme podle dominantní barvy – například bílé s tenkým černým proužkem je lepší dávat do světlého prádla, jinak bílá zešedne. Černá bude v tomto případě jistě stálobarevná, aby nepouštěla.

Trička a mikiny s potiskem pereme podle barvy materiálu. Vždy je před praním obrátím naruby, potiskem dovnitř. Ideální teplota jejich praní je 30 °C, protože potisky většinou nesnesou teplotu nad 40 °C.

Podařilo se vám obarvit bílé ponožky a bavlněné košile narůžovo? Rada našich babiček zní: Máčejte je tak dlouho v čerstvém mléce, dokud mléko nezkysne. Pak prádlo vymáchejte. Nebo prádlo „plajchujte“ na sluníčku = rozložte na trávník a pokaždé, když uschne, znovu polévejte vodou. Když nemáte k dispozici trávník, můžete prádlo několikrát pořádně namočit, pověsit a na sluníčku sušit.

Pomůže také chemie, v nabídce obchodů je řada přípravků na odbarvení obarveného prádla. Samozřejmě pozor na materiál obarvených kusů. Ne každý lze chemicky odbarvit.

Tím se dostáváme k druhé příčině zničení prádla.

2. příčina: Špatné třídění dle symbolů

Prádlo se poničilo, protože nebylo správně vytříděné podle důležitých symbolů, kterými je označeno.

Symboly, které jsou přišité na oděvech i na prádle, je skutečně radno respektovat. Vlna a syntetika vyžadují poněkud jemnější zacházení než bavlna.

Co nám tedy jednotlivé symboly říkají?Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.