Tipy a rady

Stavební spoření: Vyplatí se ještě?

Stavební spoření: Vyplatí se ještě?

Stavební spoření bylo ještě před několika lety považováno za jeden z nejvýhodnějších spořících produktů a lidé ho sobě i svým dětem zakládali ve velkém. Pak přišly nepopulární změny. Vyplatí se tento produkt ještě dnes?

Obecně o stavební spoření

Stavební spoření je spořícím produktem stavebních spořitelen a je určen těm, kteří mohou uspořené finance postrádat po dobu šesti let.
Stavební spoření vám umožní uložení úspor. Kromě úroků se vám zhodnotí o státní podporu, která je v maximální výši 2000 Kč ročně.
Stavební spoření se dělí na fázi spoření, v rámci které si ukládáte finance, a fázi úvěru – tu samozřejmě nemusíte využít. Mnozí lidé si však zakládají stavební spoření právě kvůli možnosti výhodnějšího úvěru na bydlení.

Abyste získali klasický úvěr ze stavebního spoření, musíte splnit určité podmínky – spořit si alespoň dva roky, získat určité hodnotící číslo a další podmínky dané konkrétní spořitelnou. Pokud je nesplníte, ale přesto si chcete půjčit, můžete využít překlenovací úvěr. Není však tak výhodný jako klasický úvěr ze stavebního spoření.

Stavební spoření v současné době

V současné době nemá již státní spoření tak štědrou peněžní podporu státu a má i další omezení, kvůli kterým si ho pořizuje stále méně lidí. Jednou z nepopulárních změn je i to, že pokud rodiče budou chtít vybrat stavební spoření svých dětí, musí o tom rozhodnout opatrovnický soud.
Ani úroková sazba u stavebního spoření není velká. Ovšem tato nevýhoda je relativní, protože i u jiných spořicích účtů dochází dlouhodobě k poklesu úroku. Pokud člověk chce získat zajímavější úrok, musí ustoupit od konzervativních spořicích účtů a zaměřit se na investice. Ty však nejsou bez rizika.

Komu se vyplatí stavební spoření

I když stavební spoření v posledních letech ztratilo na své atraktivitě, stále jde o finanční produkt, který stojí minimálně za zvážení.
Přemýšlejte o něm především, plánujete-li v budoucnu vzít si úvěr ze stavebního spoření. Tyto úvěry jsou výhodné a můžete s nimi financovat rekonstrukce či jiné účely související s bydlením.

Stavební spoření je také vhodné pro spoření dětem. Je však nutné mít na mysli, že pokud v současnou dobu budete peníze chtít vybrat, musí to povolit opatrovnický soud. To mnohé rodiče odradí.

A stavební spoření pro ostatní? Budete-li vědět, že na peníze šest let nebudete muset sáhnout, může jít o možnost, jak si ukládat peníze stranou. Něco málo vám za to stát dá, ale nepočítejte s tím, že byste touto cestou mohli peníze zhodnotit nějak významněji. Jak už jsme si uvedli, to vám v současné době umožní pouze investice.

1 komentář pro článek Stavební spoření: Vyplatí se ještě?

Pavel
Stavební spoření se jednoznačně vyplatí, pokud nemáte víc než cca 2000Kč měsíčně na investování nebo nejste schopni pobrat riziko kolísavosti (volatility). Nebo pokud potřebujete úvěr bez ručení nemovitostí max myslím 700.000Kč. Jinak, například jako příprava na důchod, jednoznačně doporučuji investice. Zkuste projekt jakbytbohaty (tečka) cz. Možná najdete inspiraci.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB