Tipy a rady

Sezóna na zahradě ještě nekončí

Sezóna na zahradě ještě nekončí

I na zahradu přichází podzim a za chvíli nastane čas ji zazimovat. Ovšem nepředbíhejme, sezóna ještě nekončí. Co se tedy na zahradě děje v září?

Zahrada v září – čas sklizně

Září je na zahrádce především ve znamení sklizně. Na ovocných stromech dozrávají hlavně jablka a hrušky, švestky a pozdní broskve. Pokud ovoce hned nezpracováváte, dobře ho uskladněte. Vždy si dejte pozor, abyste ukládali pouze nepoškozené plody. V opačném případě by se hniloba rozšířila i na zdravé ovoce a měli byste po úrodě.

V září se sklízí také vlašské ořechy. Začne-li praskat jejich zelená slupka a plody začnou padat na zem, nastává jejich čas. Před sušením z nich vždy odstraňte zelenou slupku.

A nesmíme zapomenout na zeleninu. Rajčata a cukety sklízíme průběžně ještě před začátkem září a připravená ke sklizni je i úroda malých dýní, červené řepy, lilku, pozdní košťálové a kořenové zeleniny, cibule a řapíkatého celeru a dalších druhů zeleniny.

Co ještě můžeme pěstovat v září?

Ovšem září je nejen doba, kdy na zahrádce sklízíme úrodu. Ještě můžete i něco vysít. A co konkrétně? Ideální čas je na sázení cibulovin.

Chcete-li, aby vám na jaře zahrádka krásně rozkvetla, pusťte se v září do setí sněženek, tulipánů, narcisů a dalších cibulovin. A dařit se bude také okrasnému česneku a liliím.

Pro cibuloviny volte slunné místo a humózní propustnou půdu. Hloubku setby volte podle velikosti cibule. Narcisy, tulipány a hyacinty sázejte do hloubky cca 15 cm.

A co zelenina a bylinky?

Kromě rostlin však můžete vysadit i některé druhy zeleniny a bylinek. Září je vhodný čas pro špenát, listovou petržel či kerblík. Už časně zjara se budete těšit z úrody. A vysejete-li raný salát, roketu či rané ředkvičky, budete mít úrodu ještě letos.

Září je doba, kdy sklízíme výdobytky svého pěstitelského úsilí, ale nezapomínejte ani na novou výsadbu.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.