Tipy a rady

Rady pro tapetování

Jaro je ideální období nejen například pro očistu těla, provětrání oblečení v šatníku, ale i pro různé úpravy v interiéru. My se dnes zaměříme na tapetování a poradíme vám, jak při něm postupovat, aby vše běželo jako po másle.

Jaké místnosti tapetovat?

Papírové tapety na zeď jsou vhodné do všech interiérů, ale nehodí se do vlhkého prostředí a ani na stěny, které hodně praskají. Jak tedy zjistíme vlhkost stěn? Na stěnu připevníme lepicí páskou igelitovou fólii a necháme ji tam po dobu 24 hodin. Pokud se fólie po tuto dobu orosí, stěny trpí vlhkostí a tapety se na ně nehodí.

Kupujeme tapety

Při koupi tapet bychom vždy měli myslet na to, že s jednou rolí navíc, než jsme si původně vypočítali, chybu nikdy neuděláme. Role navíc bude sloužit jako rezerva pro případné opravy. Při výpočtu rolí jsou zrádné zejména tapety se vzorem, musíme počítat s větším prostřihem.

Kolik rolí tapet bude potřeba? Počet rolí tapet je závislý na prostřihu papírové tapety, který je uvedený na etiketě. Ke každému nalepenému pásu prostřih připočtěte. Orientační spotřeba je uvedena v následující tabulce:

Další potřeby pro tapetování

Pokud si správně zvolíme náčiní, ulehčíme si při lepení tapet spoustu práce. Připravíme si tedy následující: tužku, metr, špachtli, nůžky, olovnici, speciální nůž, úzký váleček, pryžový váleček, tapetovací kartáč, štětku pro nanesení lepidla, stěrku a pracovní stůl.

Příprava podkladu

Předtím než začneme s tapetováním, musíme důkladně očistit zdi v místnosti a vyrovnat případné nerovnosti stěrkou. Pokud na zdích jsou ještě stále staré tapety, musíme je všechny odstranit nejlépe vodou, odstraňovačem tapet nebo lepidlem na tapety rozpuštěném ve vodě (cca 1 krabička na 8-10 l). Když je podklad suchý a pevný, můžeme začít s lepením. Na čerstvou omítku je lepší nanést pro jistotu penetrační nátěr. Penetraci podkladu můžeme provést i lepidlem na lepení tapet, a to dle návodu na lepidle.

Jak nařezat tapetu?

Délka pásu = výška místnosti + 5 cm přídavek nahoře a dole na zarovnání. V případě, že jsou papírové tapety na zeď se vzorem (je nutný prostřih), přikládá se role tak, aby vždy navazoval začátek vzoru. Vrch papírové tapety je lepší označit si tužkou , aby při lepení nedošlo k převrácení pásu tapety, pokud tak ovšem není uvedeno na etiketě.

Lepidlo na tapety

Velice důležité pro lepení je zvolit správné lepidlo. Pokud jsou papírové tapety na zeď dvojvrstvé (tzv. Duplex), nebo je lepíte na nesavý podklad, je lepší použít hustší lepidlo a nanášet nejprve tenkou vrstvu lepidla. Přitom natíráme jak tapetu, tak i stěnu, abychom měli jistotu, že se tapeta dobře přilepí a bude dokonale držet. Tapetu natřeme a rubovou stranou přeložíme na sebe, aby se lepidlo vsáklo rovnoměrně do celé papírové tapety. Pozor! Čas na nasáknutí papírových tapet je max. 1 až 2 min! Pokud bude čas nasakování delší než doporučený, tapeta se natáhne.

Konečně lepíme!

Nyní se můžeme pustit do samotného lepení. Přinášíme vám několik tipů a rad:

  1. Nejdříve si pomocí olovnice vyznačíme svislou linii a poté lepíme tapety na zeď těsně vedle sebe, jen v rozích a na problémových místech můžeme tapety přelepit přes sebe.
  2. Jako první pás lepíme ten u okna a postupujeme směrem od okna ke dveřím.
  3. První pruh přilepíme na stěnu tím, že ho přitlačíme rukama ke stěně. Aby nezůstávaly vzduchové bubliny, vyhladíme tapety směrem od středu ke krajům.
  4. Případné vzduchové bubliny na tapetě odstraníme propíchnutím ostrým nožem. Štětečkem dovnitř dáme trochu lepidla a začistíme kartáčem a vlhkou houbou.
  5. Okraje tapet, které přesahují v dolní části, odřízneme ořezávačem pomocí pravítka, aby tapeta byla stále rovná.
  6. Zbytky lepidla odstraníme co nejrychleji čistým hadříkem.
  7. Pokud lepíme přes zásuvky nebo vypínače, pro jistotu vypneme elektrický proud, při samotném lepení odšroubujeme kryt, nalepíme tapetu a vyřízneme otvor.
  8. Při lepení okenních výklenků necháme tapetu přečnívat a po zaschnutí ji přesně odřízneme. Za radiátory stačí jen tapetu 10 až15 cm založit.
  9. Při nalepení tapet bychom se až do jejich zaschnutí měli vyhnout průvanu nebo velkému teplu. Optimální teplota v místnosti je 18 °C.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB