Tipy a rady

Proč se tak jmenují? 1. díl: Krchleby

Proč se tak jmenují? 1. díl: Krchleby

Každý z nás žije v nějakém městě nebo obci a ta má také svůj název. Jenže víme, jak a proč takový název vznikl, jaká je jeho historie? Mnohdy se může jednat jen o pověsti nebo příběhy, které si lidé v dané obci sami vytvořili, jinde může mít název obce svoje hlubší, řekněme vědecké kořeny.

Na úvod našeho povídání o vzniku názvu obce jsme si vybrali jméno vesnice KRCHLEBY.

Celkem existuje v Čechách šest obcí s tímto názvem. Podle jedné vědecké teorie název vznikl od slova KRCHÝ, což znamenalo ve staročeštině levý a slovo LEB je lebka neboli hlava. To by znamenalo, že Krchleby jsou vesnice, kde lidé chodí s hlavou nahnutou na krchou neboli levou stranu. V přeneseném významu to pak také může znamenat, že “máš-li hlavu na levou – špatnou stranu, jsi vlastně blázen”. Krchleby patří tedy spíše do kategorie hanlivých názvů. No, chtěli byste žít na vesnici, kde žijí samí obecní blázni?

Tento oficiální vědecký výklad však má mezi samotnými obyvateli Krchleb pramalé zastání. Například v západních Čechách, 12 km od Horšovského Týna je obec Krchleby a její obyvatelé mají hned tři svoje vlastní teorie vzniku názvu:

Ta první říká, že se tyto Krchleby dříve jmenovaly VRCHLEBY, a protože vesnice leží na kopci, je každému důvod vzniku tohoto pojmenování jasný.

Druhá teorie mluví o tom, že Krchleby byly dříve ŠKRCHLEBY (což je pravda ověřená podle pozemkových knih, název se úředně změnil na KRCHLEBY 28. října 1928). Ale proč právě Škrchleby? Blízko obce se nachází zřícenina hradu Lacembok. Zde někdy ve 14. století žily dvě znuděné paničky, které si krátily volné chvíle tím, že za ranního rozbřesku, zřejmě vždy po bujaré oslavě, běhaly po loukách a na nohou měly botky vyrobené z chleba. Chtěly tak chudině ukázat, že ony jsou tak bohaté, že chléb pro ně není vhodným jídlem. Ale co to má společného se Škrchleby? Totiž výroba těchto “střevíců” byla provázena tzv. “škrcháním” chleba neboli vydlabáváním střítky z chleba. Do takto vydlabaných (vyškrchaných) otvorů stačilo strčit panské nožky a běžet.

Třetí teorie zase mluví o tom, že to S před názvem KRCHLEBY znamenalo, že v této vesnici bylo v době jejího vzniku nutné skrblit neboli šetřit chlebem, obilím. V těchto nových obcích se totiž musela velká část obilí schovat na příští osetí.

Jak to bylo doopravdy, se dnes už asi nedovíme, ale ať už v Krchlebech žijí blázni, marnotratníci nebo skrblíci, ty zvláštní historky o vzniku jejich jména už jim nikdo nevezme.

LLF, www.krchleby.cz

Proč se tak jmenují další naše obce?

2. díl: Rakovník – článek máme ZDE

3. díl: Krasoňov – článek naleznete ZDE

4. díl: Živohošť – článek přinášíme ZDE

2 komentáře pro článek Proč se tak jmenují? 1. díl: Krchleby

Pavel
bezva, chtělo by to zase zpátky ty Škrchleby
Radek
Ahoj, Určitě se nebudu přít o významu vzniku názvu, ale mohu dodat něco z historie, aby jsem škrchlebské blázny trochu ospravedlnil. Krchleby je původní název opevnění, které je dnes již známo pouze pod jménem Lacembok, jak již zmiňujete. Nynější vesnice, o které píšete, vznikla asi 400 let po výstavbě Hrádku-Krchleby a název dostala podle této blízké zříceniny. Časem se opravdu používaly různé zdrmoleniny. Vesnice vznikla až po Bílé Hoře, tudíž dostala panovnický název Strchlowa, později Stirchlova, Strchlep, odkud vzniko Š, které se přiřadilo k původnímu názvu opevnění a to bylo přejmenováno (na přání nového panovníka) na Lacembok. Ze Škrchleb bylo Š úředně odstraněno 27.10.1928


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB