Tipy a rady

Pozor na nákupy přes internet

Pozor na nákupy přes internet

S blížícím se obdobím Vánoc přichází doba častějšího nakupování, a to jak v kamenných prodejnách, tak přes internet. On-line nákupy mají mnoho výhod, ale skýtají i některá úskalí a rizika. Víte, nač si dát pozor, abyste v e-shopech nakoupili bezpečně?

Výhody nákupů přes internet

Nakupování přes internet s sebou přináší mnoho výhod – nemusíme se prodírat mezi lidmi v obchodním centru, nemusíme platit za benzín či trávit čas v MHD, nemusíme dodržovat otevírací dobu kamenných prodejen a hlavně nemusíme platit vyšší cenu, protože na internetu díky rychlému srovnání cen vždy najdeme toho nejlevnějšího prodejce. Musíme ale naopak znát několik zásad, aby naše nakupování online bylo bezpečné.

Vlastní zkušenost

K napsání tohoto textu nás dovedla paní J.M., která nám do redakce poslala tento dopis: “Chtěla bych popsat svoji zkušenost s nakupováním u našeho největšího internetového prodejce MALL.CZ, od něhož jsem po měsíci nedostala ani objednané zboží, ani peníze, které jsem předem za objednávku zaplatila. Jak je na tomto příkladu vidět, ani prodejce takového jména totiž není zárukou, že vše proběhne bez problémů… Za začátku října letošního roku jsem učinila přes internetové stránky www.mall.cz objednávku v hodnotě 2 348 Kč, kterou jsem předem zaplatila. Zboží mi však nebylo ve slíbeném termínu doručeno. Po telefonické urgenci mi bylo řečeno, že dodavatel (partner MALL.CZ) tuto objednávku neregistruje, abych tedy učinila novou. Peníze za první objednávku mi měly přijít zpět. Přesně týden poté jsem tedy udělala novou objednávku (totožnou s tou první) a opět ji zaplatila předem. Situace se opakovala, zboží opět žádné nepřišlo. Po mnoha telefonátech, kdy jsem byla vždy ujištěna, že mi peníze okamžitě vrátíte, se nic nestalo…”

Zásady bezpečného nakupování přes internet

Abyste nedopadli podobně jako paní J.M., je potřeba znát, jaké jsou vlastně hlavní zásady bezpečného nakupování v e-shopech. A to nejen při placení, ale obecně při internetovém objednávání zboží.

  • Zjistit si o prodejci dostatek informací, sledovat zkušenosti a hodnocení ostatních nakupujících
  • Neplatit předem, ale nechat si zboží raději poslat na dobírku
  • Uchovat si objednávku pro případnou pozdější reklamaci
  • Při přebírání zásilky zkontrolovat neporušení obalu

Můžete odstoupit od smlouvy

A co jsme poradili paní J.M., aby udělala v případě, že nedostala předem zaplacené zboží? Pokud jste zaplatili za zboží, které vám nedorazilo, pošlete do společnosti doporučený dopis s dodejkou, že odstupujete od smlouvy a vyzýváte k vrácení peněz do 14 dní. Pokud by i přesto peníze nebyly vráceny, můžete po uplynutí této lhůty požádat soud o vydání platebního rozkazu.

Stejně tak můžete odstoupit od smlouvy, až budete nakupovat v e-shopech na Vánoce. Do 14 dnů od převzetí zboží máte totiž právo odstoupit od kupní smlouvy na zboží zakoupené přes internet bez uvedení důvodů a jakékoli sankce.

2 komentáře pro článek Pozor na nákupy přes internet

jiřka
já jsem u MALL obědnávala již několikrát,elektroniku,ledničku,televizi a jsem naprosto spokojená.
Petra
Já také nakupuji přes internet. Když dodrží člověk určité zásady, tak se nemá čeho bát. Já například neposílám peníze předem za objednávku u obchodu, který neznám. Vybírám si proto jen známé velké obchody a také ty, u kterých můžu uplatnit slevové kupóny z https://slevovykupon.net/ a ušetřit tak za nákup.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB