Tipy a rady

Pozor na letní úrazy dětí

Pozor na letní úrazy dětí

Většina dětí se nemohla dočkat letních prázdnin. Je to pro ně čas odpočinku od školy a různých dobrodružství, ale také je to doba zvýšeného počtu úrazů a dalších rizik. Jaká nebezpečí hrozí vašim potomkům?

Seznamme se s těmi nejčastějšími zdravotními riziky, které vašim dětem hrozí o prázdninách:

Úrazy a pády

O letních prázdninách jsou úrazy a pády velmi časté. Děti se mohou zranit při různých letních aktivitách – při skákání na trampolíně, jízdě na kole, při jakékoliv hře venku atd. Máte-li aktivnější dítko, víte možná, že občas někde leze po stromech či ho celkově lákají výšky. Při hře ve městě zase může v zápalu hry skončit pod autem a jsou i různá místa, která nejsou pro dítě zrovna bezpečná. Odřená kolena a lokty jsou o prázdninách běžné, ale ne vždy to končí „jen“ odřeninami.

Zranění ve vodě

Varujte své děti, aby nikdy neskákaly kamkoliv, kde neznají hloubku. V takovém případě je nebezpečí zlomeniny páteře a poranění míchy, takže následky mohou být opravdu vážné. Menším dětem a neplavcům hrozí utonutí.

Často stačí i menší nepozornost rodičů. Říkáte si, že váš potomek plavat umí? I tak nelze riziko utonutí zcela vyloučit.

Úpal nebo úžeh

Chraňte děti před úžehem a úpalem. Stále se vám tyto dva pojmy pletou? Úžeh je ze slunce a úpal hrozí v jakémkoliv dusném a teplém prostředí. Jejich hlavními příznaky je bolest hlavy, nevolnost, zvracení, závratě atd.

Dítě by se mělo v létě chránit pokrývkou hlavy, opalovacím krémem a nemělo by být dlouhou dobu na přímém slunci. Zapomínat by se nemělo ani na pravidelný pitný režim. Pokud je vaše dítě v pohybu (sport, hry s kamarády venku atd.), mělo by se to projevit i na jeho pitném režimu.

Pokousání psem

Děti by si měly dát pozor na volně puštěné psy. Malé děti hlídejte, aby (byť bez zlého úmyslu) nějak neubližovaly vašemu či cizímu psu. V takovém případě by mohl zaútočit i pes, který nemá agresivní sklony.

Bodnutí hmyzem

Zpravidla nejde o významnější riziko, ale samozřejmě může být nebezpečné píchnutí do úst či krku. Je-li vaše dítě alergické, například na včelí píchnutí, hrozí mu anafylaktický šok. Někdy se alergická reakce může projevit, aniž by vaše dítko někdy před tím mělo podobný problém.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB