Tipy a rady

Používáte kreditní nebo debetní kartu?

Používáte kreditní nebo debetní kartu?

Kreditní karty – to je zázrak finančnictví, který umí pořádně zacloumat s našimi úsporami, na druhou stranu také mnohdy peněženky šetří. Na trhu jsou karty kreditní, debetní či nově i bezkontaktní. Jak ale se všemi těmito kartičkami zacházet, aby byly pouze dobrým sluhou a nikoliv zlým pánem?

Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

Ačkoliv většina z nás do bankomatu chodí s „kreditní kartou”, tohle označení není správné! Mluvíme totiž o kartě, která je přímo spojena s účtem klienta. Finance tedy dotyčný čerpá přímo ze svého bankovního konta. Může utratit pouze obnos, kterým jeho účet oplývá, případně částku do výše povoleného kontokorentu. Taková karta se správně označuje jako debetní. Vyplatí se především pro výběr hotovosti z účtu. Při jejím používání v obchodech si banka účtuje za každou transakci poplatek.

Naopak při platbě kreditní kartou nepoužíváte své peníze, ale půjčujete si finance od banky či společnosti, která vám kreditní kartu vydala. Při placení touto kartou žádné poplatky za transakce neplatíte.

Jak získat kreditní kartu?

Nejsnazším způsobem, jak si pořídit kreditní kartu, je využít svého stávajícího účtu u některé z bank. Tehdy totiž není třeba dokládat platební morálku. Banka si sama z dostupných údajů rychle a jednoduše utvoří obrázek o vaší ekonomické situaci. Nejdůležitější podmínkou pro získání karty zůstává pravidelný příjem a s ním také schopnost splácení.

Než se rozhodnete pro tu kterou kreditní kartu, zkontrolujte, jaké možnosti nabízí konkurence. Získání karty je zpravidla zdarma, všímat byste si ovšem měli délky bezúročného období, ročního úroku i výše RPSN. Bonusové nabídky by tyto aspekty nikdy neměly převážit!

Výhody a nevýhody kreditní karty

Pokud si dokonale přečtete podmínky spojené s užíváním kreditní karty, může pro vás být perfektním pomocníkem. Finance si můžete půjčovat takříkajíc zadarmo. Je jen třeba utracený obnos vrátit zpět v plné výši během bezúročného období. Samozřejmě je také možné splácet finance postupně podle podmínek banky. Tehdy musíte ke splátkám připočítat také úroky.

Kreditní karta se vyplatí i v případě, kdy ji používáte při placení v obchodech. Mnohé kreditní karty totiž poskytují zákazníkům určených obchodů nejrůznější slevy a výhody. Kreditní karta vám také může přinést pojištění kabelky, osobních věcí či nákupu. Další bankovní institut svým klientům nabízí kreditní kartu, která umožňuje využívat volání zdarma. Z každého nákupu provedeného kreditní kartou navíc mohou jít procenta zpět na váš účet penzijního připojištění.

K čemu se však rozhodně nevyplatí kreditní kartu využívat, to je výběr hotovosti v bankomatech. Tehdy vám totiž banka účtuje tučnou sumu za výběr samotný a dále nabíhají velké úroky již od samotného dne výběru.

Obdobně jako „kreditky” fungují také nákupní úvěrové karty. Ty poskytují všechny výhody i nevýhody jako karty kreditní, ovšem nejsou vydávány bankovními institucemi.

Speciální zákaznické karty

Existuje široká škála karet, které zvýhodňují věrnost zákazníka k prodejci. Čím více nakupujete, tím větší výhody pro vás plynou. A to ať už ve formě slev, dárků, nebo dokonce financí za každý nákup na váš účet. Mnohdy je výhodné propočítat si, zda se vám věrnost dané prodejně skutečně vyplatí. Nasbírané body nemusí vždy znamenat levnější zboží.

Novinkou jsou bezkontaktní karty

Bezkontaktní platební karty slouží k zaplacení finančních částek do 500 korun bez zadání kódu PIN, bez vkládání do čtecího zařízení či ověřovacího podpisu. Dá se tak s nimi platit mnohem rychleji – stačí pouhé přiložení karty k terminálu na pokladně.

Bezkontaktní karty nabízí již téměř všechny banky v ČR a současně také roste počet míst, kde je možné s nimi platit. Použití bezkontaktních karet je navíc nejen rychlé a pohodlné, ale i bezpečné. Svoji kartu totiž nemusíte dávat z ruky a nikdo cizí si tak z ní nemůže opsat údaje, které by mohl zneužít k neoprávněné platbě. Každá transakce nad částku 500 Kč je i u bezkontaktní karty ověřována přístupovým kódem PIN.

O výměnu svých kontaktních karet za bezkontaktní mohou klienti bank požádat buď zdarma nebo za velmi malý poplatek.

4 komentáře pro článek Používáte kreditní nebo debetní kartu?

Patrik
Já osobně s touto kartou šetřím a jsem rám že jsem na ní narazil
Josef
V první řadě by si síť prodejen Coop měla dát do pořádku své platební terminály. Mají totiž s bezkontaktními kartami problém. transakce sice proběhne, ale terminály se potom zablokují a personál řeší co s tím.
boris šťasta
Dobrý den mám dotaz . Bydlím na vesnici kde sídlí prodejna COOP platby provádím kreditní kartou,, dotaz mohu při nákupu vybrat i malý peněžní obnos do 1 tisíce, někdy se stane že potřebuji hotovost ale bankomat není, slyšel jsem že zmíněnou transakci některé řetězce provádějí. děkuji za informaci. Boris
redakce
Dobrý den, pane Borisi, podle našeho staršího článku týkajícího se finančních služeb v prodejnách COOP (najdete ho na https://www.coopclub.cz/financni-a-postovni-sluzby-v-prodejnach-coop/17283) je možné v označených (!) pokladnách prodejen COOP vybírat hotovost až 1500 Kč. Je však nutné mít některou z platebních karet karetních asociací MasterCard nebo Visa a uhradil nákup v hodnotě minimálně 300 Kč. Zeptejte se tedy, prosím, zda je tou označenou prodejnou také ta Vaše. S přáním krásného dne redakce www.coopclub.cz


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB