Tipy a rady

Pořiďte si na zahradu pergolu

Pořiďte si na zahradu pergolu

Máte na zahradě pergolu, nebo se ji teprve chystáte pořídit? Lidé mají tato stavení čím dál víc v oblibě. Přináší jim totiž prostor, který využívají k relaxování na čerstvém vzduchu s rodinou či s přáteli. A jak jste na tom vy? Vyroste letos pergola i na vaší zahradě?

Pergola a její výhody

Pergola je menší stavba. Lidé si ji stále častěji pořizují na své zahrady. Obvykle je tvořena dřevěným loubím z volně stojících sloupů, které jsou nahoře propojené. Oblíbené jsou zastřešené pergoly, jelikož v nich můžete trávit čas, i když venku prší.

A k čemu je pergola vhodná? Je zajímavým prvkem zahrady, ale především jde o místo, kde můžete na čerstvém vzduchu relaxovat, pobývat s rodinou, posedět s přáteli či pořádat zahradní grilování.

Koupit, či postavit?

Chcete-li si pořídit pergolu, nejdříve si rozmyslete, jestli ji koupíte či zhotovíte. Pokud rádi kutíte a jste šikovní, klidně se do její výroby pusťte. Spoustu možností však máte i v případě, že si vyberete hotové řešení.

Co je důležité zvážit při výběru pergoly?

Účel a umístění pergoly

Odpovězte si na otázku, proč pergolu chcete. Jen tak si vyberete takovou, která splní vaše nároky. Promyslete, pro koho je určená, jestli v ní budete grilovat, má-li sloužit i jako útočiště v dešti atd.

Zvažte rovněž, na jakém místě na zahradě by měla stát. Budou si v ní hrát děti, a proto by měla být blízko domu (může být i jeho součástí), nebo chcete klidný koutek pro relaxaci někde v zadní části zahrady?

Rozměry pergoly

S účelem, ale i místem, které máte k dispozici pro pergolu, souvisí volba jejích rozměrů a tvaru. V malé útulné zahradě by byla velká pergola jako pěst na oko a zabírala by příliš místa. Rozměry by se měly odvíjet i od toho, kolik se v ní bude nejčastěji scházet lidí, bude-li v ní krb či gril atd. A už víte, jaký půdorys by měla mít vaše pergola?

Materiál pergoly

Pergoly se vyrábějí z různých materiálů. Klasikou jsou dřevěné stavby z kulatiny nebo dřevěných hranolů. Dokreslují přírodní charakter zahrady a celkově je jejich design příjemný. Čas od času však budete muset dřevo ošetřit.

Pergola může být i zděná a moderní jsou stavby z kovu – buď pouze z kovu či v kombinaci s jiným materiálem. Máte-li vystavěný dům v moderním stylu, bude se k němu hodit luxusní hliníková pergola.

Různé materiály lze použít také pro případné zastřešení pergoly. Rozšířené jsou polykarbonátové desky či asfaltové šindele.

Ať už si vyberete jakoukoliv pergolu, užijte si v ní především klid a pobyt na čerstvém vzduchu!

1 komentář pro článek Pořiďte si na zahradu pergolu

JItka
Článek o ničem.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.