Tipy a rady

Podzimní výlet do Kyselky

Nenecháte se odradit počasím a hledáte různé příležitosti pro podzimní výlety? Co takhle navštívit obec Kyselku? Podzim mu dodá na zvláštní atmosféře, které i tak je…řekněme…zvláštní.

O obci Kyselka

Obec Kyselku najdeme nedaleko Karlových Varů (zhruba 10 km). Nachází se v údolí řeky Ohře a skládá se ze tří částí – Nová Kyselka, Kyselka a Radošov.
Kromě lázeňství zde byl krátkou dobu po válce uprchlický tábor pro sirotky a následně tu byla zřízena dětská ozdravovna, jež fungovala až do roku 1990. Poté lázně začaly měnit své majitele a také chátrat.

Zašlý lesk lázeňského města

Kyselce nežije ani tisíc obyvatel, což neznamená, že nemá obec turistům co nabídnout. Nečekejte však skvostně vypadající památky. Kdysi malebné a pěkné lázeňské město dlouho chátralo.

V současné době jsou vyvíjené snahy, především Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR, na záchranu puncu tohoto místa. Rekonstrukce lázní je opakovaně slibovaná.
Zchátralost obce ve vás bude budit zvláštní pocity, které podzimní období ještě více umocní. Budete mít pocit, že se zde stalo něco zvláštního, co donutilo lidi opustit lázeňské město a nechat ho zpustnout. Možná si budete připadat i jako v nějaké scéně na začátku hororu, nebo…Nechme však fantazírování. Zajímavá atmosféra není jediné, čím se můžete v Kyselce pokochat.

Co si v Kyselce prohlédnout?

A na co se v Kyselce těšit? Začněte prohlídkou bývalých městských lázní. Projděte si je a nezapomeňte se podívat na Matonniho vilu, která je rovněž ve velmi zchátralém stavu. Je tu i Mattoniho pomník. Právě z peněz získaných za prodej minerálních vod financoval Heinrich Mattoni výstavbu městských lázní Kyselka.
Nezapomeňte na Ottův pramen, ze kterého určitě ochutnejte vodu. Má silně železitou příchuť. Za vilou Matonniho je vodopád. Jeho nejvyšším bodem je uměle vybudovaná jeskyně.
Máte lázně prohlédnuté? Vydejte se po červené stezce k rozhledně Bučina. Cesta k ní je dlouhá zhruba 2,5 km, a i když většinu cesty jdete do kopce, cíl za to stojí.
Rozhlednu rovněž nechal vystavit Mattoni, a to roku 1880. Přístup do rozhledny mají turisté po celý rok a bez poplatku. Pokochejte se pěkným výhledem.
Ani tady vaše cesta končit nemusí. Vydejte se ke Skalce skřítků nad obcí Dubina a na Šemnickou skálu nacházející se v nejsevernějším výběžku Slavkovského lesa. Je tu výhled do údolí Dubinského potoka.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB