Tipy a rady

Pilates: Protáhněte se a odbourejte stres

Pilates: Protáhněte se a odbourejte stres

Každý sport působí pozitivně na psychiku. Jsou však cvičení, která vás přímo vedou k tomu, abyste se zklidnili a dokázali lépe odbourávat stres. Jedním z nich je i pilates.

Co je to pilates

Pilates si nese svůj název podle jeho zakladatele – Josepha Pilatese, který na začátku 20. století vyvinul a propracovat metodu tělesného cvičení, jež je v současné době oblíbená po celém světě.

Pilates vychází ze šesti základních principů – správné dýchání, důraz na správné provedení pohybů, pohyby ze středu těla, zaměření na plynulost pohybů, vědomé řízení pohybu myslí a koncentrace. Vede k souhře těla a mysli.
Na pilates si vezměte především pohodlné oblečení. Cvičí se na podložkách a nebudete potřebovat obuv.

Pilates a jeho účinky

Pravidelné cvičení pilatesu vede k protažení a posílení svalů celého těla. Zaměřuje se i na hluboké svaly, které jsou u jiných cvičení opomíjené. Soustředí se také na svaly pánevního dna, což je dobré jako prevence inkontinence. Díky cvičení zvýšíte svou ohebnost a flexibilitu a zároveň tvarujete postavu, především břicho, záda a paže. Vyrovnává rovněž svalové disbalance.

Pilates má pozitivní vliv na kyčelní, ramenní, kolenní a další klouby. Uvolňují se, zesílí a zlepší se jejich funkčnost.
Mimo jiné pilates také zlepšuje držení těla. S tím má v dnešní době problémy mnoho lidí, třeba kvůli sedavému zaměstnání. Následkem toho mnozí trpí bolestmi zad. Ty budete pomocí cvičení odbourávat.

Díky nácviku správného dýchání se naučíte lépe pracovat s dechem a zvýšíte si kapacitu plic.
Pilates má velký význam pro podporu duševního zdraví. Budete se účinně zbavovat stresu, lépe si uvědomíte své tělo, jeho limity a naučíte se mu naslouchat. Zlepšíte svou koncentraci a celkově má velký vliv na psychickou pohodu.

Pro koho je pilates vhodný?

Pilates je vhodný pro ženy i muže. Více ho však vyhledávají ženy (alespoň u nás). Není omezený věkem. Jde o vhodnou cvičební metodu i pro seniory, lidi s nadváhou, těhotné ženy (cvičí se upravené cviky s ohledem na těhotenství), ale i pro lidi s různými omezeními, které jim neumožňují věnovat se jiným cvičením. I tak je však vhodné se poradit s lékařem a lektorem či lektorkou pilatesu.

Pilates vyhledávají rovněž sportovci, kteří se chtějí vedle „svého“ sportu zaměřit na kvalitní protažení svalů a zapojení hlubokých svalů.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.