Tipy a rady

Jak mít krásné pelargonie neboli muškáty

Jak mít krásné pelargonie neboli muškáty

Barevná záplava květů potěší oko i duši. Oblíbenou květinou, která vytváří nádherně kvetoucí trsy rostlin, jsou pelargonie – venkovsky jednoduché květiny, které navozují představu romantického léta, stráveného na chalupě u babičky. Také je máte rádi?

Proč zrovna pelargonie?

Díky své bohatosti druhů a kultivarů, teplotní toleranci, díky schopnosti dlouho a ochotně kvést a také díky svému atraktivnímu vzhledu se pelargonie stále častěji objevují v truhlících oken chat i chalup.

Naší oblibě se těší odpradávna. Začátky pěstování muškátů sahají daleko zpět do roku 1631, kdy anglický dvorní zahradník John Tradescant přivezl první pelargonie z mysu Dobré naděje do Velké Británie. Další šlechtěné odrůdy vznikaly v 18. století v anglických zahradnictvích. Dnes rod Pelargonium zahrnuje asi 230 druhů a jejich název pochází z řečtiny – pelargos – čáp.

Pěstitelé se předhánějí v umění, čí truhlík bude nejbohatší… Mají “v rukávu” osvědčené postupy, jak docílit obřích, zářivých květenství. Ne každému se muškáty vydaří podle představ. Zejména převislé pelargonie vyžadují trochu více zahradnické péče, aby zůstaly po celé léto bohatě kvetoucí. Většinou ale stačí pelargoniím dopřát speciální zeminu pro jejich pěstování.

Zemina pro muškáty = základ úspěchu

Substrát pro muškáty řady Fortel, který lze zakoupit jen v COOPu, je vyroben z rašeliny, kompostu a jílu. Poskytuje potřebné množství základních i stopových živin s důrazem na dostatečné množství fosforu. Ten totiž podporuje množství, velikost a barevnost květů. Kromě toho substrát zajišťuje optimální přístup vzduchu ke kořenům květin, urychluje zakořeňování a podporuje rozvoj kořenového systému.

Naše další rady:

Mimo speciální zeminy doporučujeme pak ještě následující:

  • Pěstujte muškáty v truhlících větších rozměrů (kvůli lepší akumulaci zálivkové vody).
  • V létě květiny pravidelně zalévejte.
  • Při přesazování muškátů zajistěte odvod vody z květináčů či truhlíků (na provrtané otvory ve dně položte střepy keramiky).
  • Baly kořenů přesazovaných květin promněte rukou, odstraňte případné odumřelé kořeny.
  • Pokryjte dno nádoby zeminou, vložte rostliny, dosypte zeminu, setřeste ji, utužte a doplňte do úrovně asi 2 cm pod horní okraj nádoby.
  • Během vegetace přihnojujte vhodným hnojivem, a to prvně asi po pěti týdnech a následně vždy po 2 až 3 týdnech. Použijte nejlépe speciální hnojivo pro pelargonie.

 



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB