Tipy a rady

Nordic walking pro každého

Nordic walking je moderní pohybová aktivita, která pochází z Finska, ale už mnoho let má spoustu příznivců i u nás. Je vhodná téměř pro každého, kdo se chce hýbat. Stane se i vaší oblíbenou aktivitou?

Co je nordic walking?

Nordic walking je dynamická chůze s využitím speciálních holí. Doslovný překlad uvedeného anglického termínu je „severská chůze“ – dle místa vzniku aktivity. Při této chůzi zapojujete svaly celého těla a zároveň dopady tlumí hole. Díky tomu je nordic walking šetrný ke kloubům a může ho provozovat prakticky kdokoliv.

Hodí se i pro seniory a pacienty po úrazech či operacích. Nordic walking pozitivně působí na dýchání, srdce a metabolismus. Zlepšuje fyzickou kondici, reguluje hmotnost a zanedbatelné nejsou ani jeho psychické účinky.

Kromě speciálních holí budete potřebovat už jen pohodlné oblečení, sportovní boty, případně batoh.

Nordic walking má tři varianty – rehabilitační, kondiční a výkonnostní. Zatímco rehabilitační je určená hlavně starším lidem a pacientům po úrazech, kondiční je téměř pro každého a výkonnostní varianta je technikou vhodnou pro sportovce.

Výhody nordic walkingu:

  • Jednoduchá pohybová aktivita: Nemusíte se jí učit.
  • Nenáročná na vybavení: Potřebujete jen speciální hole na nordic walking.
  • Libovolný terén: Můžete dynamickou chůzi provozovat kdekoliv.
  • Kolektivní i sólová aktivita: Věnujte se jí s přáteli či se vydávejte na vycházky sami – dle vaší chuti.
  • Účinek: Spálíte poměrně hodně kalorií.
  • Šetrnost ke kloubům: Váš pohybový aparát nebude trpět a na rozdíl od běhání je nordic walking vhodný i pro lidi s výraznější nadváhou.
  • Zdraví: Slouží jako prevence kardiovaskulárních onemocnění a má i další pozitivní účinky.

Hledáte-li nenáročnou sportovní aktivitu, která vám pomůže zhubnout a zlepšit kondici, pořiďte si speciální hole a vydejte se do přírody.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB