Tipy a rady

Neobyčejná obyčejná povidla

Neobyčejná obyčejná povidla

Povidlové buchty, perník s povidly, vykládané chodské koláče. Tam všude nesmějí povidla chybět. Považujeme je většinou za ryze český (moravský) zázrak, který se v českém jazyce vyskytuje už od středověku. „Powidla“ však znají i v Polsku, na Ukrajině zas „powydlo“. Rakušané mají mezi svými top pokrmy díky naší společné historii kynuté knedlíky s povidly a mákem. V minulosti snad nebylo domácnosti, kde by se na zimu povidla nenavařila, protože představovala jeden z mála způsobů, jak dlouhodobě uchovávat ovoce.

Povidlové ovoce

Nejlepší povidla jsou samozřejmě ze švestek. Těch je ovšem řada druhů. Tak jaké zvolit? K vaření švestkových povidel se používá pravá švestka, někdy označovaná jako švestka domácí – oválné plody modravě fialové barvy, ojíněné, se žlutavou až nazelenalou dužninou, která se lehce odděluje od pecky. Výborná povidla je ale možné připravit i z hrušek, jablek, a dokonce i z bezinek. Představte si, že bezinková povidla si podle archeologických nálezů připravovali i pravěcí lidé!

Povidla pro zdraví

Švestky obsahují karoten (provitamín A), vitamíny B1, B2 a C, kyselinu nikotinovou a pantotenovou. Mají vysoký obsah železa a vápníku. Obsažené látky (kromě vitamínu C) zůstanou ve švestkových povidlech zachovány.

Dále povidla obsahují vlákninu, která pomáhá správnému chodu metabolismu. Jsou zde zastoupeny i minerální látky, zejména draslík a hořčík, které snižují krevní tlak. Obdobně nadupaná zdravými složkami jsou i hrušková, jablková a zvlášť pak již zmíněná bezinková povidla.

Vaříme švestková povidla

Rozdíl mezi kupovanými a domácími povidly spočívá v tom, že kupovaná se vyrábí z lektvaru neboli švestkového polotovaru nebo ze sušených plodů. Tmavou barvu získají přidáním karamelu.

My si ale teď vyrobíme výborná domácí povidla. Ta nejlepší se připravují z tak přezrálých, a tedy sladkých švestek (nejlépe, když přejdou před sklizní mrazem), že je není třeba přislazovat.

Jdeme na to!

  1. Švestky opláchneme a vyloupeme z pecek.
  2. Ovoce dáme do nejširšího kastrolu, který máme. Osvědčily se těžké železné kastroly, nebo naopak moderní pánve s ušlechtilým povrchem.
  3. Podlijeme asi ½ dl vody a pod pokličkou přivedeme k varu.
  4. Poté snížíme teplotu (na stupeň dva u elektrického sporáku), mícháme, až se švestková povidla přestanou prudce vařit a budou jen mírně probublávat.
  5. Švestková povidla necháme stále odpařovat. Občas zamícháme až ode dna. Na míchání povidel používáme dřevěnou plochou vařečku.
  6. Švestková povidla jsou hotová, když jsou tak hustá, že se brázda za vařečkou neuzavírá.
  7. Pokud by se nám zdála povidla kyselá, můžeme trochu cukru přidat, ale až těsně před dokončením varu, když už jsou povidla hustá, necháme pak ještě tři až pět minut provařit.
  8. Naopak pokud by se nám povidla zdála příliš sladká, můžeme je trochu okyselit citrónovou šťávou nebo dobrým vinným octem.
  9. Povidla lze dochutit namletým kořením (badyán, skořice, hřebíček).
  10. Švestková povidla nemusíme sterilizovat. Předkové je uchovávali v kameninových nádobách, jen překryté povoskovaným nebo pergamenovým papírem nebo celofánem. Pro naši potřebu je dáme do sklenic s uzavíratelným víčkem. Pro jistotu sklenice s horkými povidly překlopíme na víčko.

Náš recept:

Domácí těstoviny s povidly a opečenou mandlovou strouhankou

150 g polohrubé mouky plus trochu na vyválení, 1 vejce, 1 lžíce vody, špetka soli, 150 g povidel, 60 g strouhanky, hrst mandlových lupínků, 2 lžíce třtinového cukru, 70 g másla

Na pánvi rozpustíme malý kousek másla, přisypeme strouhanku, mandle a třtinový cukr a opražíme dozlatova. Na vál nasypeme mouku, do důlku uprostřed rozklepneme vejce, přidáme vodu, špetku soli a rukama důkladně propracujeme tužší těsto. To rozdělíme na kousky a z každého vyválíme čtverec o velikosti zhruba 6 x 6 cm. Na každý čtverec dáme doprostřed trochu povidel, přeložíme ho a okraje důkladně zmáčkneme. Těstoviny vaříme v dostatečném množství vody asi 4 minuty. Mezitím přepustíme zbytek másla. Uvařené těstoviny podáváme posypané mandlovou strouhankou a přelité máslem.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB