Tipy a rady

Nechte se unést opojnou vůní šeříku

Nechte se unést opojnou vůní šeříku

Všude kolem nás začínají právě kvést šeříky. Jistě také znáte ty drobné kvítky různých barev – od bílé přes růžovou až po tmavě fialovou. Také milujete tu jeho krásnou vůni?

Existují různé druhy šeříků. U nás je nejznámější šeřík obecný. Lidé si ho v podobě keřů či menších stromů pěstují na zahradě, ale najdete ho i ve volné přírodě. Dorůstá do výšky až 400 cm.

Těžko si představit „české“ jaro bez šeříku. Ovšem nejde o původně českou rostlinu. Pochází z Číny a k nám se dostala z jihovýchodní Evropy.

Květ rostliny je tvořen drobnými kvítky, které nejen velmi pěkně vypadají (hodí se i na živý plot), ale také nádherně voní.

Líbí se vám šeřík? A už jste si prohlédli jeho největší sbírku v České republice? Najdete ji v Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy. Čeká tam na vás 38 botanických druhů a další křížené odrůdy. Právě v květnu si jejich krásy a vůně užijete nejvíce.

Pěstování šeříku

Chcete-li si vysadit šeřík na zahradě, potěší vás, že není náročný na pěstování. Vyberte pro něj slunné místo, kde se mu bude dařit nejlépe. Půda by měla být výživná, dobře propustná a nejlépe vápenitá či neutrální.

V období, kdy šeřík kvete, dbejte, aby půda byla stále mírně vlhká (ovšem ne přemokřená). Jinak však snese i delší období sucha.
Po odkvětu odstraňte odkvetlé květenství a nezapomeňte jednou za čas šeřík prořezat, nejlépe hned po odkvětu. Staré rostliny omladíte hlubokým řezem.

Provoňte svůj domov šeříkem!

Dáte-li si šeřík do vázy, příjemně provoníte i vizuálně povznesete svůj domov. Ovšem tím to končit nemusí.

Vyhrajte si s touto drobnokvětou rostlinkou. Co třeba uplést si šeříkový věneček? Vypadá pěkně a jeho výroba není obtížná.

A co dál? Udělejte si doma pěkný „fialový, popřípadě fialově-bílý koutek“ tvořený třeba fialovou svíčkou, miskou s květy šeříku doplněnou pěknými oblázky, nebo můžete vytvořit dekoraci do průhledné skleněné vázy nebo… Vaší kreativitě se meze nekladou.

Šeříku lze rovněž využít při příprava jarní svatby. Nevěsty mohou mít kytici ze šeříku, ale i výzdoba svatebního salonku se může nést v jeho duchu. A možná vás ještě napadne další využití…Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB