Tipy a rady

Na čem mohou ušetřit rodiny s dětmi?

Na čem mohou ušetřit rodiny s dětmi?

„Na dětech by se šetřit nemělo“, bude možná první reakce starostlivých rodičů, kteří chtějí svým potomkům dopřát vždy to nejlepší. Ano, jsou věci, na kterých by se skutečně šetřit nemělo, ale na různých položkách se dá ušetřit, aniž by to mělo na dítko negativní dopad.

Zní vám hrozivě, že byste měli šetřit na vašem miminku? Můžete šetřit a zároveň mu dopřát vše, co potřebuje. Ovšem co skutečně potřebuje!

Dítko z oblečení rychle vyroste

Budoucí maminky ještě před narozením potomka nakupují mnoho mrňavých oblečků. Samozřejmě je nutné se na příchod potomka připravit, ale s počtem kousků oblečení to nepřehánějte.

Dítě v prvních měsících roste rychle a nestačí unosit příliš věcí. Zvažte rovněž, jestli vaše miminko musí mít vše nové, když mu to nepořizujete na dlouhou dobu. I z toho důvodu snadno vyberete z druhé ruky oblečení, které není takřka vůbec obnošené.

Pleny, jídlo a co ještě?

Velkým výdajem pro rodiče mající miminko jsou pleny. Ušetříte, budete-li je nakupovat ve větších baleních. Rozhlížejte se také po slevách, které prodejci na pleny poskytují relativně často. Výdaje za pleny vás také mohou motivovat k větší trpělivosti a hlavně důslednosti při učení potomka na nočník – má-li už na to věk. Stejně tak zvažte, za místo jednorázových plech není výhodnější pořídit si zásobu látkových plenek. Budete mít sice více starostí s praním, ale příroda vám jednoznačně poděkuje.

A co obživa vaší malé ratolesti? Nejlevnější a zároveň nejzdravější je kojení. A když to nejde a váš drobeček odrostl výhradně tekuté stravě? Vařte. Sice je pohodlné kupovat skleničky s dětskou stravou, ale finančně dosti nevýhodné.

V současné době se také množí možnosti registrace u výrobců zaměřující se sortimentem na malé děti. Registrovaným členům nabízejí zajímavé slevy, vzorky zdarma, popřípadě další výhody.

Pozor na zbytečnosti

Snažte se nepodléhat tlaku reklam, jež se vás snaží přesvědčit o nutnosti nákupu některých věcí na miminko. Mnohé jsou ve skutečnosti zbytečnostmi. Potřebujete pro své miminko nutně velký přebalovací pult, koš na pleny, spoustu hraček atd.?

A na čem ušetřit za školáka?

Výdaje za školu nejsou zanedbatelnou položkou. Začne to nákupem pomůcek do první třídy a ani v dalších letech se výdaje nesnižují. Naopak. Čím starší je žák či student, tím jsou jeho nároky větší. Dnes je takřka běžným vybavením každého studenta (ne-li žáka) notebook a našlo by se více položek jdoucí do tisíců korun – lyžařský výcvik, školní zájezdy atd.

Využívejte slev pro rodiny s dětmi

Budete-li hledat, a že díky internetu k tomu máte dostatek příležitostí, najdete slevy pro rodiny s dětmi. Existují různé portály s jejich nabídkou. Zajímavý je projekt Rodinné pasy a objevíte i další slevy různých společností a organizací. Týkají se vstupů, zábavných programů atd.

Čas od času najdete i zajímavé programy zdarma. Objevují se zpravidla v souvislosti s výročími měst či jinými významnými událostmi. Dopřejete dětem zábavu, která by vás jinak vyšla na nemalé peníze. Máte-li děti, sami víte, kolik stojí vstupy pro celou rodinu do zámků, hradů, zoologických zahrad a do jiných zajímavých míst.

Naučte se říkat NE!

Děti, zvlášť malé děti, neznají hodnotu peněz, a zpravidla po rodičích chtějí všechno, co vidí. Ano, je těžké odolat dychtivému kukuči dítka, ale nemusíte mu kupovat vše, co by si přálo.

Nejenže by vás to finančně zruinovalo, ale dítě, které má vše, si věcí neváží a nemá k nim žádný vztah. Nedopusťte, aby cokoliv, co vaše ratolest dostane, považovala za samozřejmost

Na čem by naopak rodiny s dětmi šetřit neměli?

Samozřejmě nejde šetřit na všem. Uveďme si alespoň některé věci, na nichž byste šetřit neměli:

  • Autosedačka: Zahrávali byste si s bezpečností vašeho dítěte.
  • Boty: Dětská noha se vyvíjí a nekvalitní obuví byste mohli vašemu dítku zadělat na ortopedické potíže.
  • Koníčky: Děti potřebují smysluplně trávit volný čas. I když samozřejmě i do koníčků se dá investovat rozumně.
  • Kvalita jídla: Neznamená to nutně, že musíte kupovat drahé jídlo. Všímejte si více obalů a neutrácejte za potraviny, které mají velké množství éček a dalších nepotřebných až škodlivých látek.

A na čem v souvislosti s dětmi šetříte vy a na čem byste naopak nikdy nešetřili?Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB