Tipy a rady

Medově krásná

Zázračná surovina, která je čistým darem přírody. Dokáže zázraky s naším tělem při aplikaci zvenčí i zevnitř. Řeč je o medu, nejznámějším včelím produktu. Je to jedna z nejsilnějších zbraní pro naše zdraví. Zbraní, kterou můžete vidět i cítit. Cesta do kosmetického salonu je opět velmi krátká – zabočte do spíže.

Med v čaji i v kosmetice

Roky zkušeností a samozřejmě mnohé vědecké výzkumy dokázaly, že med patří k nejsilnějším darům přírody. Má antioxidační, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, úžasně hydratuje a udržuje pokožku hebkou, o jeho zdravotním přínosu ani nemluvě. Dobře to věděla už nádherná a vlivná žena, která popletla hlavu samotnému Caesarovi – egyptská královna Kleopatra. Ta si údajně dopřávala koupele v mléce, do kterého přidávala mj. med. Staří Řekové a Egypťané používali med pro hojení ran, dokázané je i jeho terapeutické použití před více než  2 000 lety př. n. l. 

Nesmíme samozřejmě opomenout jeho pozitivní vliv na organismus při pravidelné konzumaci. V zimních dnech ho nezapomeňte přidávat do vlažného nápoje nebo si dopřejte lžičku medu před spaním. Pomáhá zklidnit psychiku a navodí příjemný spánek. Med pomáhá čistit tělo od volných radikálů a cévních usazenin, bojuje s nejrůznějšími záněty a také dokáže snižovat hladinu tuku v krvi. Při takových potížích konzumujte malou dávku medu nebo medového nápoje v průběhu celého dne.

Jakmile ale přijde řeč na péči o pleť, med je jednoznačně číslem jedna. Nezáleží na tom, zda jste obdařeni mastnou, suchou, smíšenou nebo problematickou pletí. Jeho benefity vás okouzlí! Jedinečné složení čítá na několik stovek užitečných látek a sloučenin. Dá se říct, že co med, to naprostý originál. Fyzikální vlastnosti medu se liší v závislosti na přírodních podmínkách použitých při jeho „výrobě“ i vzhledem k obsahu vody. Hlavními složkami jsou samozřejmě cukry (fruktóza, glukóza a sacharóza), voda, vitamíny, minerály, enzymy, aminokyseliny atd. 

Hojí rány

Med aplikovaný lokálně nebo formou obvazu pomáhá s hojením ran, předchází infekcím. Dělá výbornou službu při léčbě nejrůznějších kožních onemocnění, jako jsou např. lupénka, ekzém, akné, rozšířené póry, hyperpigmentace či růžovka. Surový med podporuje růst nové zdravé tkáně, což oceníte při zacelování ran po úrazu nebo např. popálení. Pomáhá také zmírnit svědění extrémně suché či ekzematické pokožky. 

Med je svým složením sám o sobě fantastickou pleťovou maskou, do které není třeba přidávat žádné další suroviny. Díky hydratačním a zvláčňujícím schopnostem se hodí téměř pro každou pleť. Pomáhá jí udržet vlhkost, aniž by ji zatěžoval nebo zanechával mastnou. Pozor si musí dát pouze lidé s alergiemi. Pokud potřebujete revitalizační masku na obličej, naneste med přímo na pokožku (vyhněte se okolí očí) a nechte dvacet minut působit. Poté smyjte vlažnou vodou.

Léčí akné

Pro aknózní a rychle se mastící pleť doporučujeme vyrobit pleťovou masku ze lžíce medu, lžičky citronové šťávy a lžičky čerstvého gelu z aloe vera. Tato maska dokáže hojit drobné ranky, redukuje zánět a projasňuje pokožku. Úžasné osvěžení po náročné noci nabízí maska ze silného zeleného čaje smíchaného s medem a čerstvou citronovou šťávou nebo jablečným octem.

Cukrový peeling

Pokud se potřebujete zbavit odumřelých buněk, smíchejte lžíci cukru se lžící medu. Tento cukrový peeling aplikujte alespoň jednou týdně na pokožku obličeje i těla. Díky obsahu kyseliny glykolové a dalších sloučenin bude pokožka jemnější s viditelně menšími póry, aniž byste ji museli složitě drhnout jako v případě jiných peelingů.

Medová maska

Zralá pleť si zaslouží rozmazlovat. Připravte jí výživnou masku z jedné lžičky medu, jedné lžičky podmáslí a žloutku. Nechte působit 15 – 20 minut a smyjte vlažnou vodou. Především v zimních měsících oceníte prohřívací masku, která nemusí nutně skončit pouze na obličeji. Smíchejte jednu lžíci medu se lžičkou skořice a lžičkou drceného muškátového oříšku, můžete ho obměnit s kurkumou. Tato koření jsou skvělým prostředkem podporujícím krevní oběh. Dokážou do pokožky dostat více krve, čímž ji vyživují a vyplňují. Kombinace medu a skořice navíc pomáhá redukovat drobné jizvičky. 

Vlasové zábaly

Schopnost medu vázat na sebe vodu ocení všichni, kteří trpí suchými, lámavými či krepatícími se vlasy. Cenné látky, které med obsahuje, dokážou také rozjasnit matné vlasy a pomohou s jejich rozčesáváním!  Neschovávejte svou hřívu pod čepici, ale rozmazlete ji vlasovou maskou. Na mastné vlasy vyrobte masku z 1 lžíce medu a rozmačkaného banánu nebo medu smíchaného s jablečným octem.

Suché vlasy nutně potřebují zábal z medu a olivového oleje. Pokud potřebujete navíc vyživit vlasovou pokožku, ponechte zábal delší dobu. Olivový olej můžete vyměnit za kokosový olej smíchaný s bílým jogurtem, případně vaječným bílkem. Aby se všechny ingredience dobře spojily, mírně je zahřejte ve vodní lázni a ještě teplé nanášejte do vlasů. Masku zakryjte nahřátým suchým ručníkem. Nechte působit zhruba dvacet minut, poté opláchněte a vlasy umyjte běžným šamponem.

Pro všechny, které trápí svědivá pokožka hlavy, máme skvělý recept. Stačí smíchat dvě lžíce medu s rozmačkaným zralým banánem a olivovým olejem (zhruba jedna až dvě lžíce podle délky vlasů). Aplikujte alespoň jednou týdně.

Med na rty

V zimě oceníte med i jako přírodní pomádu na rty. Pokud vás trápí suché, rozpraskané rty, dopřejte si každý den masku ze lžičky medu, který můžete obohatit o citronovou šťávu. Tím jemně odstraníte suchou a mrtvou pokožku ze rtů, zároveň snížíte riziko infekce v prasklinkách. 

Upozornění na závěr: Před vyzkoušením nové pleťové masky nebo vlasového zábalu vždy vyzkoušejte na kousku těla a několik hodin vyčkejte, zda se neprojeví alergická reakce.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB