Tipy a rady

Malujeme byt

Malování bytu není tou nejoblíbenější zábavou, ale pokud se na tuto činnost správně připravíte, nemusí být velkou rodinnou tragédií, dokonce ani pro začátečníka nebo začátečnici. Nač volat odborníka, když se správně zvolenými nástroji a barvou to může být hračka!

Příprava je důležitá

Nejprve z místnosti vystěhujte nebo alespoň přemístěte všechen nábytek a elektroniku. Soustřeďte je do středu pokoje a přikryjte stejně jako podlahu textilií, papírem nebo speciální fólií. Sundejte záclony a závěsy. Zabalte lustry a svítidla. Odmontujte ze stěn vše, co se dá.

Jak vybrat barvy?

Dříve než se rozhodnete koupit malířské barvy, zjistěte, na jaký povrch je můžete použít, jak kryjí, jakou mají sytost a bělost. V prodejnách COOP Stavebniny můžete vybírat z široké nabídky interiérových barev Fortel.

Malířská štětka nebo váleček?

Malířskou štětku je vhodné použít zejména pro první nátěr, aby se barva dobře vetřela do podkladu (zvláště do hrubé omítky). V poslední době je oblíbenější plochá štětka. Štětku namáčejte do barvy přibližně do její poloviny, poté ji vždy otřete o okraj nádoby. Barvu roztírejte stejným směrem, nikoliv křížem. Veďte tahy svisle s cca 10 cm překrytím předchozího tahu.

Mnoho lidí dává přednost válečku před použitím klasické štětky. Nanášení barvy je totiž rychlejší a méně pracné. Jeho použití na starší, nepříliš pevný nátěr by se vám ale mohlo vymstít. Původní vrstva barvy se může odlupovat a nabalovat se na váleček. Proto před malováním nezapomeňte starší zeď připravit penetrací (penetrační nátěr představuje napuštění savého podkladu, jeho zpevnění a zvýšení přilnavosti).

Váleček namočte do speciální misky s barvou asi z jedné třetiny. Barva se pohybem válečku po mělkém konci misky rovnoměrně rozprostře a odstraní se její přebytek. Můžete ho také ponořit do nádoby s barvou a válečkem pak přejíždět po mřížce.

Válečkem nanášíte každý další pruh barvy kousek vedle předchozího. Poté přejíždíte válečkem šikmo po stěně a malování dokončujete rovnoběžnými tahy.

Kde začít?

Nejdříve začněte malovat strop. Natírejte ho postupně v pruzích širokých přibližně 1 metr. Alespoň vrchní nátěr nanášejte ve směru dopadajícího světla. Nebudou pak vidět šmouhy.
Postup malování volte tak, aby na malované plochy nedopadal stín. Obvykle se u malování postupuje od okna ke dveřím.

Další vrstvu naneste až po několika hodinách. Přesnou dobu najdete uvedenou na etiketě. Pamatujte, že předchozí vrstva musí alespoň mírně zaschnout.

O počtu nanesených vrstev barvy rozhoduje podklad. Pokud je původní nátěr světlý a povrch hladký, stačí 2 tenké vrstvy. Malujete-li po delší době, pak jsou dvě vrstvy minimum. To platí i u změny barvy (např. silikátová za vápennou). Barvu pro první nátěr zřeďte, pro ten druhý už nemusíte.

Odstín barvy v kbelíku, po nanesení a po zaschnutí není stejný! Aby vás nepřekvapil výsledný vzhled, zkuste použít barvu na malém kousku zdi a nechte zaschnout.

1 komentář pro článek Malujeme byt

Miroslav Hák
... "Malujete-li po delší době, pak jsou dvě vrstvy minimum. To platí i u změny barvy (např. silikátová za vápennou" ... Jestli chcete dát silikátovou barvu na vápennou, tak si zaděláte na pěkný průšvih ... !!! Silikátová barva patří pouze na čistý a soudržný minerální podklad. Vápno je sice minerální materiál, ale není soudržný. Tvoří separační vrstvu a další nátěry se mohou loupat! Tedy silikátová barva pouze na čistou a soudržnou omítku. Systémová penetrace je podmínkou!!!


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.