Tipy a rady

Mají se děti učit o prázdninách?

Mají se děti učit o prázdninách?

Prázdniny jsou téměř tady a vašeho potomka čekají dva měsíce volna. Měl by celou tuto dobu využívat k odpočinku, nebo by si měl zopakovat také nějaké učivo?

Učit se nebo neučit?

Letní prázdniny tu jsou od toho, aby si dítě odpočinulo a odreagovalo se od školních povinností. Hlavní náplní by tedy mělo být užívat si volný čas prázdninovými aktivitami – tábory, výlety, dovolená s rodiči atd.

A pozor: To i v případě, že vysvědčení nedopadlo nejlépe. Potrestat dítě za špatné vysvědčením zkaženými prázdninami není to pravé ořechové a mohli byste tím naopak dosáhnout odporu dítěte ke škole a tím mu k lepším školním výsledkům určitě nepomůžete.

Minimálně prvních šest týdnů tedy nechte dítě, ať si užívá volno plnými doušky. Nemělo by mít žádné povinnosti spojené s učením.

A co v druhé polovině prázdnin? Není od věci alespoň posledních čtrnáct dní v srpnu si něco zopakovat. Opakování by se měly věnovat především děti s horšími známkami či ti, kteří se pomaleji adaptují na změnu režimu, která přijde s novým školním rokem.

Ani to však neznamená, že by měly věnovat učení několik hodin denně. Spíše se snažte, aby si dítko přiměřenou formou zopakovalo hlavní látku minulého roku či tu obtížnější, se kterou mělo problémy a mohlo ji přes prázdniny zapomenout.

Učení nenásilnou formou

Chcete, aby se vaše dítko rozvíjelo i o prázdninách? Můžete ho učit zábavnou formou – při cestách do přírody (rostliny, zvířata), na hrady a zámky (historie) a jistě najdete i další možnosti.

Snažte se však, aby rozvíjení znalostí a dovedností vašeho dítěte bylo skutečně nenásilné. Zahltíte-li ho mnoha informacemi nezábavnou formou, neodpočine si a ani nebude mít chuť vstřebávat nové poznatky.

Kdy by se měl potomek učit i o prázdninách?

Pokud vaše ratolest má na závěrečném vysvědčení pětku a čeká ji na konci prázdnin reparát, je zřejmé, že by měla učení věnovat více času než ostatní žáci. Nikdo nechce propadnout a za opakování ročníku bezstarostné prázdniny určitě nestojí.

Budete-li váš potomek dělat reparát, je důležité, aby si učivo dobře rozplánoval. Dohlédněte na to. Zároveň by však měl mít i prostor pro odpočinek a nějaké letní aktivity.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB