Tipy a rady

Kupujeme vajíčka

Vejce patří ke skupině sezónního zboží a jejich spotřeba nejvíce stoupá právě v období Velikonoc. V obchodech jsou vejce nabízena nejen v různých jakostních třídách, ale i v různých váhových skupinách. Poradíme vám, jak vajíčka vybírat a nakupovat, abychom měli jen ty nejlepší.

Vejce je v podstatě vaječná buňka ptáků a vejcorodých obratlovců. Obsahuje žloutek, nezbytný pro výživu vyvíjejícího se zárodku, a ochranné obaly – bílek, povrchovou blánu a vápenatý nebo kožovitý obal. Vejce jako produkt zejména kura domácího představuje důležitou složku lidské stravy obsahující vysoce hodnotné bílkoviny. Proto vejce mohou nahradit maso. Člověk umí v těle zužitkovat živiny vajíčka téměř na 100 procent.

Jak je vybírat a kupovat?

Jako potravina je vejce od přírody geniálně zabaleno. Avšak přirozený obal – skořápka – je velmi křehký. Proto při manipulaci s vejci musíme být opatrní.

V obchodech jsou vejce nabízena nejen v různých jakostních třídách, ale i v různých váhových skupinách. Váha slepičích vajec se pohybuje mezi 30 až 90 gramy. Barva skořápky – ať bílá nebo hnědá – nemá naprosto nic společného s kvalitou. Závisí pouze na druhu plemene. Skořápka hnědých vajec bývá zpravidla poněkud tvrdší.

Jak se orientovat ve značení vajec?

Možná jste se také podivovali nad tím, co znamenají jednotlivá písmena a čísla na obalu vajec. O tom, jak se orientovat ve značení vajec, se dočtete v našem článku ZDE

Nejlepší jsou samozřejmě čerstvá

Vejce nejlepší jakosti musí být čerstvé. Optimální chuti dosahuje až po třech dnech od snůšky a v této době je rovněž nejlépe vhodné pro další zpracování. Z úplně čerstvých vajec se například nedá dobře ušlehat sníh z bílků, a uvaříme-li je natvrdo, nedají se dobře loupat. Nicméně v obchodě představují větší problém vejce stará. V prodejně by čerstvá vejce neměla ležet déle než deset dnů.

Pamatujte dále na to, že barva žloutku není znakem kvality. Zde hraje velkou roli krmivo. Sytě žlutá barva žloutků je příznakem karotenoidů (žluté rostlinné barvivo) v krmivu. U velkochovu drůbeže barva žloutků kolísá v závislosti na ročním období a dostupnosti zeleného krmiva.

Ovlivnitelnost vnitřní jakosti vejce složením krmiva inspirovalo chovatele k rozmanitým experimentům. Před několika lety se jeden chovatel v severním Německu pokoušel o produkci tak zvaných “bylinných vajec”. Krmil slepice přísadami bylinných směsí – přirozeně velmi tajnými – pomocí kterých měla být docílena jiná chuť vejce. Avšak mimo rozruchu v tisku nevyvolal tento marketingový experiment žádný větší úspěch.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB