Tipy a rady

Kraj Vysočina

Nemusíte se obávat. V dnešním díle cestování vás nebudeme zvát na chaloupku známého politika na odpočinku. Vydáme se za kouzlem přírody, malebných vesniček i rušných ulic měst. Na své si přijdou cyklisté, baťůžkáři i vyznavači sjíždění řek.

Statisticky a fakticky

Celé území kraje Vysočina leží v oblasti Českomoravské vrchoviny, která je označována jako nejrozsáhlejší horopisná oblast České republiky. Podle statistických údajů se jedná o jeden z nejčistších krajů Česka a může se pochlubit zdravými lesy nezasaženými emisemi. Místní čerstvý vzduch ovlivnil takové velikány české historie a kulturního života, jakými byli Božena Němcová, Bedřich Smetana či bratři Mrštíkové.

“Tak víš, kam jeď? Jeď do P …”

Do Pelhřimova vás rozhodně v duchu proslulého filmu Vesničko má, středisková posílat nebudeme. Návštěva města i okolí se totiž vyplatí zejména pro nádherné architektonické památky. Při putování Pelhřimovem nemůžete opomenout barvami a četnými slohy hýřící náměstí, původně barokní zámek pánů z Říčan ani kostel sv. Kříže z 18. století. Každoročně se zde také koná festival rekordů a kuriozit, které si můžete užít po celý rok ve stejnojmenném muzeu i Muzeu strašidel.

Během výletů rozhodně nesmíte vynechat Havlíčkův Brod proslulý svými významnými rodáky i nádhernou architekturou. Za návštěvu stojí Nová a Stará radnice, Havlíčkův dům či Štáflova chalupa. Milovníci rybaření i sportovních aktivit ocení bezprostřední blízkost meandrující Sázavy.

Obdivovatelé historie nemohou při svém putování opomenout Třebíč. V mapě města si zakroužkujte románsko-gotickou baziliku sv. Prokopa a unikátní židovskou čtvrť se dvěma synagogami, kde na vás zaručeně dýchne genius loci.

A pokud vás nebudou po putování historií bolet nohy, zakončete svou objevnou cestu v Telči. Jako město zařazené na seznam světového dědictví UNESCO vám má skutečně co nabídnout. Dech beroucích památek s úchvatnými renesančními freskami zde najdete nepočítaně. Za návštěvu jistě stojí místní zámek i některé z mnoha kostelů a kapliček. Budete-li chtít uprchnout z městského šumu, oceníte panenskou přírodu a klid kolem tří rybníků, které město obklopují. Při vycházkách můžete zabloudit i na nedaleký hrad Roštejn, jenž měl být dle pověsti postaven samotným čertem!

Příroda a tradice

Vysočina nabízí ohromné množství národních přírodních památek. Hojně je najdete v CHKO Žďárské vrchy i ostatních geomorfologických částech Vysočiny. Na nejrozsáhlejší rašeliniště Českomoravské vrchoviny (65ha) narazíte nedaleko Radostína nad Oslavou. Můžete si je prohlédnout díky naučné stezce ochrany přírody Dářko.

V blízkosti Světlé nad Sázavou se skrývá další jedinečná perla přírody – národní přírodní památka Stvořidla. Balvanovité koryto řeky Sázavy láká každoročně nejenom vodáky, ale také romanticky založené turisty. Těm se zajisté bude líbit i v nejstarší rezervaci Českomoravské vrchoviny, Zaječím skoku. Příkré rulové skály nad řekou Jihlavou poskytují krásný výhled do krajiny.

S kameny si příroda vyhrála i v blízkosti zříceniny hradu Štamberka, kde najdeme zbytky přirozeného bukového lesa s balvanovým proudem přecházejícím v kamenné moře. Turisticky atraktivní je také údolí Oslavy a Chvojnice. Při putování vyznačenými stezkami si vychutnáte nejen kouzlo polozapomenutých zřícenin, ale také člověkem téměř nedotčenou přírodu.

Vodní radovánky

Mezi největší řeky tohoto kraje patří Sázava, Oslava, Svratka a Jihlava. Vodákům jsou však k dispozici i menší a o nic méně zajímavé toky, jako například křišťálově čistá Želivka. Načerpat energii můžete na plážích Dalešické přehrady. Kromě lenošení, koupání a vodních sportů můžete vyrazit na okružní plavbu parníkem. Ke koupání jsou využívána městská koupaliště i bezpočet upravených rybníků s rekreačními zařízeními.

Ani rybáři nepřijdou na Vysočině zkrátka. Mezi nejvyhledávanější cíle patří rybníky Peklo, Rozhozná, Šindelka a řeky Svratka a Křetínka.

Kde se vám jistě bude líbit…

v Náměšti nad Oslavou díky malebnému náměstí, renesančnímu zámku i křivolakým uličkám;

– na ojedinělé naučné stezce věnované mravencům, najdete ji nedaleko obce Dobrá voda;

– v jihlavském podzemí a místním pivovaru;

– při cyklistickém putování Křemešnickou vrchovinou k hradu Kámen;

– v Třešti při červencovém Dřevořezání i výstavách místních betlémů.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.