Tipy a rady

Kam letos na dovolenou?

Jestliže jste se stále ještě nerozhoupali k tomu, kde letos budete trávit dovolenou, čtěte pozorně. Porovnali jsme pro vás totiž nejčastější dovolenkové cíle. Díky tomu se nebudete muset v rodině handrkovat, který že způsob odpočinku pro vás bude ten nejvhodnější.

Cena versus kvalita

Finanční stránka hraje při výběru dovolené velkou úlohu. Je nutné uvést, že rozdíly mezi tuzemskou a zahraniční dovolenou se rychle smazávají. Záleží samozřejmě na velkém množství faktorů – pokud se v rámci Evropy spokojíme s autobusovou dopravou, skromným ubytováním a vlastním stravováním, pak se cena dovolené nevyšplhá výše než do řádů několika tisícikorun.

Díky možnostem internetového nakupování, zájezdům first-minute (včasný nákup) a last-minute (na poslední chvíli) si může kvalitní dovolenou pořídit už téměř každý. Cena zájezdu se může snížit v řádu procent i desítek procent. Novinkou poslední doby je tzv. kolektivní nakupování. V tomto případě můžete za dovolenou u moře i v tuzemsku zaplatit o desítky procent (někdy o více než polovinu) méně, čehož využívá čím dál tím větší množství cestovatelů.

Hory versus moře

Jestliže se rozmýšlíte mezi dvěma výše uvedenými cíli, je třeba si v první řadě uvědomit, co od dovolené očekáváte. Pokud preferujete aktivní odpočinek, na horách budete mít nepřeberné množství příležitostí. Turistika, cyklistika, adrenalinové sporty, slézání skal nebo třeba rafting jsou pouze jejich krátkým výčtem.

To ovšem neznamená, že u moře byste museli jen lenošit. Nabízí se zde aktivity jako cyklistika, nordic walking, plážové sporty a především nepřeberné množství sportů vodních i adrenalinových.

Mezi klady dovolené strávené na horách dále patří nádherná příroda, nepřeberné množství výletních cílů a v případě tuzemské dovolené také neexistující jazyková bariéra. Pokud se vydáte do českých kopečků, odpadá vám také nutnost vystavovat cestovní doklady, měnit finance a plánovat dalekou cestu v řádu desítek hodin.

Moře vede jednoznačně jistotou pěkného a stálého počasí, pokud tedy preferujete opravdu velké teplo. Hodí se zejména pro jedince, kteří chtějí kombinovat relaxaci s trochou aktivit. Potom záleží už pouze na vás a samotném středisku, jež si vyberete. Preferujete-li historické památky, pěší výlety po promenádě a romantiku podvečerních přístavů, jistě se nevydáte na dovolenou do Tunisu či Egypta. Pokud si však rádi užijete plný hotelový servis a rozmazlování z rukou tamějšího personálu, tyto země vám spolu s Tureckem či Španělskem svou náruč rády nastaví.

Rodinná dovolená

Chystáte-li se na dovolenou s malými dětmi, měli byste zvážit hned několik faktorů. Předně zapřemýšlejte nad tím, jak vaše dítko bude zvládat cestování skrz časová pásma, horké počasí nebo naopak pobyt na horách.

U moře je navíc nutné připočíst ostré sluneční paprsky, možnost trávicích obtíží a celkově jiný biorytmus. Na horách se většinou se zažívacími problémy nesetkáte a také přechod v počasí není tak výrazný. Jedno velké plus má pobyt u moře pro děti i dospělé, kteří trpí kožními problémy.

U menších dětí se rozhodně vyplatí pořídit dovolenou alespoň s polopenzí, lépe však plnou penzí či all inclusive. U moře budete mít zajištěný pitný režim, popř. zmrzlinu a dostatek ovoce a zeleniny. Preferovat byste měli hotely připravené na pobyt rodin s dětmi. Spát několik nocí na rozkládacím gauči, nebo dokonce ve třech osobách na dvoulůžkové posteli se nevyplatí. V případě cestování do zahraničí můžete rovnou zvolit možnost nazvanou „vhodné pro rodiny s dětmi“. Takový zájezd totiž počítá i s animátory, kteří děti zabaví, postarají se o ně, nebo vám je dokonce pohlídají.

Hory, památky či moře? Kompromis!

Strávit dovolenou u moře a zároveň nezahálet můžete např. při pobytu v Černé Hoře. Kromě odpočinku na krásných plážích se můžete vydat na divoké rafty, pěší výlety po přírodě nebo podlehnout cykloturistice. Nabízí se také nepřeberné množství aktivních dovolených u moře, při nichž cvičíte aerobic, řídíte se fitness programem nebo třeba jezdíte na kole. Mezi nimi dominují Chorvatsko, Itálie, řecké a španělské ostrovy.

Ani kombinace odpočinku u moře a cestování není ničím neobjeveným. Než vás relaxace na jednom místě stihne omrzet, vydáte se za historickými i přírodními krásami místa jiného. Pobytově poznávací zájezdy jsou populární např. pro Itálii, Francii nebo Turecko. Naopak relaxaci najdete i při trávení dovolené na horách. Mnoho středisek nabízí profesionální wellness služby, nebo dokonce lázeňské procedury. Pokud se vyvede teplé počasí, můžete se vykoupat ve venkovním bazénu nebo přírodních jezerech a nádržích.

Většina tuzemských středisek je také připravena pro případ, že se léto co do počasí nevyvede. V takovém případě lze hrát bowling, stolní fotbal, ping pong nebo společenské hry. Letošním oblíbeným dovolenkovým cílem jsou i slovenské Tatry a termály. Tam se vyřádí skutečně celá rodina. Na své si totiž přijdou jak milovníci koupání a dokonalé relaxace, tak i zarytí sportovci, kteří touží po protažení celého těla.

Ať už si zvolíte jakýkoliv způsob dovolené, přejeme vám spoustu sluníčka a příjemné chvíle, na které budete dlouho vzpomínat!Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB