Tipy a rady

Jdeme pouštět draky

Každé roční období má svá specifika. Když se podíváme do dětských knížek znázorňující roční období, často můžeme vidět na obrázku zachycující podzim děti pouštějící draky. Pojďme si je pouštět taky!

O pouštění draků

Způsob, jakým děti tráví čas, se v průběhu let mění. Některé aktivity se vytrácejí, jiné se objevují. Jak je to s oblíbenou činností – pouštěním draků? Možná v podzimních dnech vidíme méně draků na obloze než dříve, ale stále jde o aktivitu, na kterou mnoho dětí nedá dopustit. A i dospělí se někdy nechají pouštěním draků strhnout.

Tato záliba vznikla v Číně a poté se rozšířila do dalších zemí. Zatímco u nás je pouštění draků především zábavou pro děti, v asijských zemích má rituální smysl.

Výběr draka

Máte už draka na pouštění doma, nebo si ho teprve chystáte pořídit? Kromě motivu, který vás, nebo spíše vaše dítě, zaujme, vybírejte draka podle jeho konstrukce.

Jednošnůrový drak

Klasikou vhodnou i pro malé děti je jednošňůrový drak. Zřejmě si ho i vy snadno představíte, protože jeho podoba bývá nejčastěji ztvárňovaná v pohádkách nebo filmech pro děti. Vyrábí se z igelitu, papíru či polystyrenu. Nejlehčí je igelitová varianta, ale zpravidla toho moc nevydrží. Jednošnůrový drak je k dostání v papírnictví, ale při troše šikovnosti si ho sami vyrobíte.

Řiditelný akrobatický drak

Starším dětem (od šesti let) jsou určené řiditelní akrobatičtí draci. Dítě si koordinuje draka pohyby, a to vyžaduje větší ukázněnost, ale také musí být jeho motorika na určitém stupni vývoje. Jeho ovládání však není složité. Dítko si ho během chvilky „zažije“ a pak už si může naplno užívat oblíbené venkovní aktivity.

Další druhy draků

Kromě uvedených druhů draků, které jsou nejvyužívanější, rozlišujeme ještě dvoušňůrovou komorovou alternativu, která připomíná tvarem padák. Snadno létá, i když není příliš vítr.

Existuje ještě typ draka, který najdete v rukou nadšenců adrenalinových sportů. Rozhodně nejde o dráčka, kterého byste kupovali vašemu malému dítku. Jde o draky určené na tzv. powerkiting, tj. „jízdě za drakem“. Využívá se při surfingu, snowboardingu či skateboardingu.

Pouštění draků: Nejen na podzim

Kdy se pouští drak? Každé malé dítě vám odpoví, že na podzim. Obecně můžeme říci, že vždy záleží na povětrnostních podmínkách. Je zajímavé, že i když opravdu považujeme pouštění draka za ryze podzimní aktivitu, často bývají lepší podmínky pro pouštění draků na jaře. Zkuste obě období a sami se rozhodněte, které přináší pro tuto činnost více vhodných dnů.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB