Tipy a rady

Jaké zvolit cyklooblečení?

Šaty dělají člověka a v případě sportovců také pohodu z výletu. Správné oblečení vám může zpříjemnit výšlap za jakéhokoliv počasí. Zjistěte, co by vám rozhodně nemělo chybět v šatníku!

Vyjeďte bezpečně a s plnou parádou

Zatímco na horské výšlapy a sjezdy se hodí volnější oblečení z pevnějších materiálů, pro rychlejší jízdu na silnici či cyklostezce sáhněte spíše po elastickém oblečení, které obepíná tělo. Nohavičky i lemy cyklistických svršků bývají zakončeny silikonovým páskem, aby se při jízdě nevyhrnovaly. Zlepšuje se tím aerodinamický odpor, navíc snižujete pravděpodobnost, že vám při jízdě pod oblečení zaletí nevítaný návštěvník jako včela nebo vosa. Profesionální značky nabízí funkční odolné materiály, důmyslný systém odvětrávání i reflexní prvky. Díky tomu je jízda komfortní i bezpečná zároveň.

Pryč jsou časy, kdy sportovnímu šatníku vévodila bavlna. Ta pot nasaje a oblečení následně studí. Moderní sportovní oděvy dokážou odvádět pot a jsou rychleschnoucí, navíc snižují riziko případného zápachu a bývají antibakteriální. Vhodné oblečení se liší podle sezóny a je k dispozici v několika teplotních řadách: typicky jarní/podzimní, letní, mírná zimní a zimní. Hlavně v přechodových měsících je složité odhadnout, jak se počasí během dne vyvine, a tak nezapomínejte jednotlivé svršky vrstvit. Oblečení přizpůsobte také své kondici i terénu, do kterého se chystáte.

Základní vrstvou by mělo být funkční termoprádlo, které odvádí pot z těla a navozuje pocit tepla a sucha. Obléká se rovnou na tělo. Druhá vrstva je izolační. Jejím úkolem je udržet přiměřené množství tepla. Typicky se jedná o fleecové mikiny či roláky. Třetí vrstva je ochranná, která má za cíl ochránit nás před vnějšími vlivy, jako jsou déšť, chlad či vítr. Jedná se např. o softshellové či membránové bundy. Důležité je, aby všechny použité vrstvy byly z funkčních, prodyšných materiálů. V opačném případě jednotlivé vrstvy nebudou správně fungovat! A právě to bývá nejčastějším nešvarem rekreačních sportovců.

O čem se moc nemluví

Komfortní jízda začíná už výběrem kvalitního spodního prádla. A tentokrát není řeč o kalhotkách ani slipech, protože do speciálních cyklokalhot a cyklošortek se nenosí! Jsou vyrobené ze speciálních antibakteriálních materiálů, které odvádí pot, eliminují zápach a snižují riziko odřenin a opruzenin. Napomoci můžete i tím, že před jízdou použijete krémy  určené pro intimní partie. Ve spodním prádle riskujete nepříjemné otlaky i zapaření.

Vybrat správné cyklokalhoty není jen tak. Určitě nepořizujte žádné unisexové výrobky. Zatímco muži potřebují delší cyklovložku, ženy uvítají kvůli širším sedacím kostem širší výstelku. Vybírat můžete z různě objemných a vysokých vložek, nejmodernější výrobky nabízí speciální perforované pěny různých hustot a pestré ergonomické úpravy.

Základní výstelky nabízí podporu na krátké vzdálenosti (2 hodiny), dražší výrobky se chlubí špičkovou ochrannou na velmi dlouhé vzdálenosti až okolo 7 hodin. Pozor si dejte na vložky se zbytečnými švy, které by vás mohly v rozkroku nepříjemně dřít. Další možností je pořízení cyklokalhotek nebo cykloboxerek s vložkou, přes které můžete použít cyklistické šortky, kalhoty nebo funkční cyklosukni. Oblíbené jsou i cyklistické kalhoty a kraťasy se šlemi. Ty lépe kryjí záda, a tím chrání před ofouknutím a prostydnutím. Jejich nevýhodou je ovšem horší manipulace při převlékání nebo nutnosti odskočit si v terénu na toaletu.

Jestliže nemáte s žádnou konkrétní značkou zkušenosti, vyzkoušejte několik různých variant. Cyklistické oblečení by mělo být střihově uzpůsobené posedu na kole. Nemělo by vás nikde škrtit ani omezovat v pohybu. Při jízdě by se nemělo vyhrnovat, ani překážet při šlapání či nasedání a sesedání ze sedla. Zatímco klasické cyklistické dresy vychází ze závodních silničních modelů, a jsou tedy velmi přiléhavé, rekreační cyklisté ocení více civilní provedení. Je pouze na vás, v čem se budete cítit lépe a čemu dáte přednost.

Větrovka

O vrstvení už v článku jedna zmínka padla. A kvalitní bunda je jednou z vrstev, která by neměla chybět na výšlapu v tuzemských podmínkách ani během letních měsíců. Bunda vhodná na kolo má více prodlouženou zadní část, aby při předklonu nevylézala záda, speciální lem zajišťuje, aby se nevyhrnovala. Bývá větru i voděodolná. Moderní výrobky jsou opatřené membránou, která sice nepustí vodu dovnitř, ale zároveň umožňuje odvětrávat, aby se v ní jezdec nepotil. Dejte přednost elastickým materiálům, výraznějším barvám s reflexními prvky, aby vás v terénu nikdo nepřehlédl. Cyklistické bundy jsou velmi skladné, obvykle se dají sbalit do malého balíčku, který se vejde do kapsy na kolo.

Od hlavy…

Jistě není třeba připomínat, že cyklistickou přilbu musí mít při jízdě na kole každý cyklista mladší 18 let. Dospělí cyklisté sice povinnost použít helmu nemají danou zákonem, ale myslíte-li na své zdraví a bezpečnost, rozhodně byste bez ní neměli za řidítka usedat. Výběr správné cyklistické helmy by vydal na samostatný článek. Záleží především na tom, do jakého terénu je helma určená. V základu se dělí na sjezdové helmy, BMX helmy, MTB helmy a silniční helmy. První dvě kategorie jsou určené pro jezdce, kteří milují jízdu volným terénem, sjezdy v bike parcích při ježdění na rampách. Jsou konstruované tak, aby chránily hlavu, zátylek i spánky. Helmy jsou hodně robustní, zajišťují co největší bezpečnost. Pro jízdu na silničním nebo krosovém kole sáhněte po silniční helmě. Je lehčí, lépe odvětrávaná. Případně zvolte MTB přilbu, které oproti té silniční nabízí větší zakrytí pro týl hlavy a také prodloužení v přední části přilby nebo odnímatelný štítek proti slunci.

Velikost helmy bývá udávána podle obvodu hlavy, který lze snadno zjistit krejčovským metrem. Většinu přileb je pak možné ještě nastavit přímo na hlavu jezdce díky štelovacímu kolečku a nastavitelnému zapínání. Pokud je helma jednou z věcí, do kterých chcete investovat větší finance, porozhlédněte se mezi výrobci, kteří nabízí přilby s karbonovou či kevlarovou výplní. Abyste měli jistotu, že nekupujete zajíce v pytli, zajímejte se vždy, zda má vámi zvolená přilba bezpečnostní certifikaci.

…až ke konečkům

Rukavice pomáhají, aby ruce neklouzaly po řidítkách, ochrání  před otlaky, ale i před odřeninami během pádu a v neposlední řadě pomáhají vstřebat otřesy. Zakoupit můžete dlouhé i krátké rukavice, letní i zimní.  Zatímco u letních rukavic uvítáte prodyšný materiál, v chladnějším počasí oceníte zateplené rukavice. Výstelka rukavic bývá nejčastěji zajištěná pomocí gelové nebo pěnové vrstvy, liší se také její tloušťkou. Aby byla zajištěna maximální bezpečnost, je nutné, aby rukavice dokonale seděly. Jezdec by v nich neměl ztrácet citlivost a schopnost jistě ovládnout kolo – brzdy i přehazovačku.

Pokud trávíte na kole delší dobu a jezdíte pravidelné výšlapy, vyplatí se investovat do kvalitnějších rukavic s výstelkou, aby nedocházelo ke stlačování ulnárního nervu. Právě to může za tzv. řidítkovou obrnu, kdy při uchopení řidítek jezdec bojuje s bolestí, znecitlivěním nebo brněním rukou. Důležitými maličkostmi jsou pak použité materiály – některé rukavice jsou vybavené froté vrstvou na hřbetu, která jezdci slouží jako potítko. U dalších oceníte poutka mezi prsty, díky nimž se rukavice snadněji sundavají.

1 komentář pro článek Jaké zvolit cyklooblečení?

Zdeněk
Výborný článek. Jezdím na kole skoro každý den. Rybník, kam jezdím na kole za účelem plážové rekreace, je vzdálen 3 km a kolo je nejlepší a nejlevnější dopravní prostředek na výlet nejen za účelem plážové rekreace v okolí bydliště. Při součatném zdražování všeho to u nás brzy bude jako v Holandsku, kde na 8 milionů obyvatel připadá 17 milionů jízdních kol, tedy průměr v Holandsku je 2 jízdní kola na 1 osobu. Ještě doporučuji se rozepsat o typech jízdních kol. Nebylo by též na škodu, se rozepsat o cyklistice v Holandsku, které je pro cyklisty velmi přátelské.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB