Tipy a rady

Jak ušetřit za elektřinu

Snažíte se žít hospodárně a přemýšlíte, na čem byste mohli ještě ušetřit, aniž by to bylo na úkor rodiny? Zaměřte se především na platby, které tvoří nemalé výdaje z rodinného rozpočtu. Jednou z nich je elektřina. Jak můžete ušetřit na této položce?

Z čeho se skládá cena elektřiny?

Abyste mohli ušetřit, je nutné si uvědomit, za co vůbec platíte. Víte, z čeho se skládá cena elektřiny? Pojďme si její složky ve stručnosti přiblížit.

Cenu elektřiny tvoří tři složky – regulovaná, neregulovaná a daň. Výši regulované části určuje Energetický regulační úřad. Zahrnuje cenu za distribuci a ostatní služby skládající se z různých poplatků. Neovlivníme ji.

Chceme-li za elektřinu ušetřit, musíme se zaměřit na neregulovanou část, kterou ovlivnit můžeme, a to výběrem vhodného dodavatele elektřiny. Neregulovaná část je za silovou elektřinu.

Kromě regulované a neregulované složky platíme ještě daň. Její výši stanovuje stát. Konkrétně jde o spotřební daň z elektřiny a daň z přidané hodnoty.

Elektřina zlevňuje, ale…

Na neustálé zdražování všeho jsme si zvykli. Nepřekvapí nás. I z toho důvodu někoho mohly zaskočit zprávy o tom, že se elektřina v poslední době zlevňuje. Je to pravda. Nutno však podotknout, že nejde o nijak výrazné zlevňování. Navíc má pravděpodobně jen dočasný charakter.

Platba za elektrickou energii stále tvoří významný výdaj v rodinném rozpočtu. Proto chcete-li ušetřit nějaké peníze, neměli byste ho nechávat bez povšimnutí.

Zvažte změnu dodavatele elektřiny

Dne 1. ledna 2006 došlo k úplnému otevření trhu s elektřinou a od té doby si mohou všichni koneční zákazníci včetně domácností zvolit svého dodavatele elektřiny. A že konkurence je velká!

Ne každý nad možností změny jásá. Mnoho lidí má zkušenosti s podomními prodejci, kteří často využívají i nekalých praktik, aby převedli zákazníka na svou stranu.

Opatrnosti není nikdy nazbyt a nepromyšlenou změnou dodavatele byste si mohli finančně pohoršit.

Změnu dodavatele však nezatracujte úplně. Zkuste si propočítat výhodnost jednotlivých nabídek. Kromě ceny se však zajímejte i o služby, komunikaci se zákazníky, dobu působení společnosti na trhu a najděte si na internetu také reference těch, kteří mají s konkrétním dodavatelem zkušenosti.

Možná se nakonec rozhodnete, že váš dodavatel elektřiny je pro vás nejlepší. Je však dobré se alespoň seznámit s nabídku dostupnou na trhu.

Projděte se bytem

Projděte se bytem a svou pozornost zaměřte na všechny přístroje na elektřinu. Skutečně je potřebujete, nebo jde jen o žrouty elektřiny? Trendem dnešní doby je mít na každou dílčí činnost spotřebič, ale stojí vám to za vysoké částky vynaložené za elektřinu? Posouzení je na vašich preferencích.

Při rozhodování, jakých spotřebičů se zbavíte a bez jakých se neobejdete, vám mimo jiné pomůže elektroměr. Nemáte-li ho doma, půjčete si ho. Možná vás zaskočí, kolik energie propálí třeba nějaký nenápadný spotřebič, do něhož byste to vůbec neřekli.

Nové spotřebiče za staré

Zvažte také, jestli stařičké spotřebiče nevyměnit za nové, které jsou úspornější, zvlášť když si dobře vyberete. Zpravidla se vyplatí koupit dražší zařízení, ovšem levnější na provoz. Energetickou náročnost poznáte dle energetického štítku.

Při kontrole vašeho bytu neopomeňte osvětlení. Máte energeticky šetrný zdroj světla?

Další tipy na úsporu elektřiny

Dejme si ještě několik tipů, které vám pomohou ušetřit za elektřinu:

  • Lednička: Nemějte ji blízko zdroje tepla a neotevírejte ji na dlouhou dobu. Tomu předejdete, budete-li mít potraviny v ledničce systematicky poskládané. Pravidelně ji také odmrazujte. Čím více je namrazená, tím více energie spotřebovává.
  • Vaření: Ušetřit za elektřinu se dá i při vaření (vaříte-li na elektřinu), a to použitím správné velikosti hrnců a pokliček a hlavně výběrem vhodného elektrického zařízení. Energeticky úsporná je indukční deska, i když pořizovací náklady na ni jsou vyšší. Stále však platí, že vaření na elektřině je dražší než na plynu.
  • Praní: Perte prádlo pouze, pokud naplníte pračku, a nastavujte si optimální teplotu. Mnozí lidé volí zbytečně vysokou.
  • Efektivní využití: Zhasínejte v místnostech, ve kterých nejste, a vypínejte přístroje, které zrovna nepoužíváte, včetně počítačů. Právě ty jsou často v domácnostech zapnuté, i když u nich nikdo není.

A jak ve své domácnosti šetříte za elektřinu vy? Podělte se o své tipy.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB