Tipy a rady

Jak si opravit doma zip?

Každý zná tu nepříjemnost, kdy se mu poškodí zip u oblíbených kalhot či bundy. Náš návod vám pomůže, jak zip opravit doma levněji a bez nutnosti výměny celého zipu.

Pokud se vám zip rozjíždí, je nejčastěji chyba na straně jezdce, který častým používáním povolí. Na opravu nám postačí obyčejné kleště nebo kombinačky. Do pravé ruky uchopíme opravovanou věc a do levé ruky jezdce, kterého kleštěmi lehce zmáčkneme po obou stranách. Vždy mačkáme jen tu užší část jezdce a dáváme pozor, abychom nepoužili moc velkou sílu! (Jinak by se mohlo stát, že plíšek na jezdci praskne.)

V případě, že potřebujete vyměnit celého jezdce, navštivte jakoukoliv galanterii. Tam si můžete pořídit různé typy, velikosti i barvy jezdců (stojí kolem 10,- Kč). Pokud si nebudete jistí, jakou velikost jezdce máte pořídit, zjistíte ji na spodní straně starého jezdce, kde je číslo určující jeho velikost.

Pro navléknutí jezdce na jednu stranu je občas zapotřebí odcvaknutí prvního (většího) zoubku a potom chybějící zoubek zapošít, aby jezdec nevyjížděl. Oproti výměně celého zipu je zapošití jednoho nového zoubku snadnější. Nebo také můžete jezdec opatrně, lehce kleštěmi roztáhnout a přetáhnout přes horní ukončovací zarážku. To samé zopakujte i s novým jezdcem, poté lehce přimáčkněte kleštěmi a je hotovo.

14 komentářů pro článek Jak si opravit doma zip?

Jirka
Děkuji za radu. Mým problémem byl nefunkční zip bundy, kterou rád nosím. Na trhu nemohu podobnou bundu zakoupit.
Natálie
Nejlepší rady na opravování zipu. Přijdou mi opravdu vhod, protože jsem ten člověk, který si své oblečení zamiluje.
Alice
Návod je opravdu originální. Mám za sebou oděvní školu a ani tam jsme se takové vychytávky nedozvěděli. Každý by vám řekl, že je nejjednodušší vyměnit zip celý. Zkusím všechno a uvidím.
Blanka
zmáčkla jsem a FUNGUJEEEEEEEEEE ! Díky :) !!!
helena
Ale bude fungovat jen chvíli.
Anna
Opravdu to finguje. Chystám se na hokej a bez svojí oblíbené bundy bych snad ani pořádně jít nechtěla. Takže...díky za záchranu ;) :)
Petr
Díky! Funguje !
veronika
Děkuju moc,peněženka je jako nová a to jsem chtěla už navštívit opraváře.
jitka
Dik za dobrou radu nebylo nutno kupovat novou bundu, nebo vymenovat cely zip udelali jste mi radost staci jen malo, jen vedet....
miroslav
moc děkuji za radu a dvě vteřiny zip opět funkční
Monika
Vyborny napad,moje oblibena kabelka ma zase fungujici zip,super,dekuji.
Anna
Díky, už jsem chtěla párat zip, ale rada nade vše.
Veronika
Funguje. Snad bude dlouho. Jen jsem zmackla. Dekuju
Petr
Taky díky moc, zip funguje dál.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB