Tipy a rady

Jak si doma vydlabat dýni

Asi nejznámějším symbolem svátku Halloween je vydlabaná dýně se strašidelným úsměvem, v níž plápolá zapálená svíčka. Lidé si ji dávají za okno či před dveře, aby dle pověsti vyhnala z jejich obydlí zlé duchy a aby posvítila na cestu mrtvým předkům. Jestli si také chcete vyrobit tuto zajímavou lucernu, poradíme vám jak.

Proč Jack-o’-Lantern?

Podle staré legendy žil v Irsku opilec jménem Jack, který byl tak krutý a zlý, že jej po smrti nechtěli vzít ani v pekle. Na pomoc dostal Jack od Ďábla žhavou hroudu uhlí, která jej měla provázet jeho cestou. Jack ji vložil do vydlabané řepy a od té doby mu svítila na jeho věčném putování. A protože dodnes lidé v anglosaských zemích věří, že Jack vezme světlo a ochrání je před kýmkoli, dávají si na Halloween (svátek všech svatých) podobně vydlabané dýně na okna či před vchodové dveře.

Jelikož lantern znamená v angličtině slovo lucerna, říká se těmto svítícím vydlabaným dýním také Jack-o’-Lantern (Jackova lucerna).

Jak si dýni vydlabat?

Co potřebujeme: velkou dýni, tužku, ostrý nůž nebo pilku, větší lžíci, širokou svíčku, zápalky

1. Nejprve si na dýni nakreslíme tužkou obrys, který budeme vyřezávat. Nejčastěji to bývají oči, ústa a nos.

2. Poté z dýně odřízneme vršek (takovou pokličku – tu nevyhazujeme) a dýni vydlabeme větší lžící.

3. Dále si ostrým nožem nebo pilkou vyřízneme nakreslený motiv. (Pozor! S nožem mohou pracovat pouze dospělí!)

4. Na dno dýně postavíme širokou svíčku (to proto, aby brzy nevyhořela a také snadno nespadla) a její knot zapálíme sirkami – to je opět práce pro rodiče.

5. Poté dýni přiklopíme vyříznutou pokličkou.

6. A nyní si můžeme dýni postavit do okna nebo na zahradu, kde nám bude krásně svítit do tmy.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB