Tipy a rady

Jak se obléknout na pohovor?

Šaty dělají člověka a na prvním dojmu záleží. Proto se nesnažte při pracovním pohovoru vsadit na rozšířenou fámu, že důležité jsou výhradně vaše zkušenosti a na oblečení že nezáleží! Opak je totiž pravdou.

Prvních 30 vteřin

Samozřejmě záleží na konkrétním pracovním místě, o které se ucházíte. Budoucí manuální pracovníci jistě nemusí obléknout oblek ani malé černé šaty, ovšem formálním oděvem rozhodně nic nezkazí. Vždyť internetový specialista na zprostředkování zaměstnání Jobs.cz uvádí, že personalisté si o vás udělají hlavní obrázek už v prvních třiceti vteřinách!

Pro všechny profese platí jedna dobrá rada, a totiž že méně je někdy více. Zvolte slušné formální oblečení, vyhněte se křiklavým barvám, vyzývavým střihům a extravagantním doplňkům. Ty si mohou dovolit výhradně jedinci, u nichž se jistá originalita předpokládá, např. zaměstnanci v oděvním průmyslu, designéři či umělci.

Naopak striktní dress kód nejen při přijímacím pohovoru, ale také při vykonávání práce samotné budou řešit budoucí pracovníci v oblasti finančnictví, pojišťovnictví i úředníci ve státní správě. Tam je jakékoliv experimentování s oděvem a celkovou vizáží nežádoucí.

Pánové by měli mít v záloze tmavé společenské kalhoty, košili nebo alespoň polokošili a tmavou společenskou obuv. Ženy nemusí nutně oblékat sukně nebo šaty, povolené jsou společenské kalhoty, košile, halenka nebo slušný svetřík či pléd.

Upozorněte na sebe v davu

I zde platí, že formální oblečení nemusí být nudné. Černou barvu, kterou rozhodně nic nezkazíte, můžete vyměnit za šedou, nebo ji zkombinovat s dalšími vhodnými barvami – tlumenými odstíny modré, zelenkavé nebo červené. Vyhněte se naopak křiklavým barvám, jakou je oranžová, žlutá či tolik oblíbená pink.

Ze seznamu vhodných svršků rovnou vyškrtněte otrhané džíny, kraťasy, tílka a další oblečení, které odkrývá příliš mnoho „kůže“. Stopku vystavte také oděvu ozdobenému nejrůznějšími nápisy a obrázky. Věřte, že budoucí nadřízené nenadchnete ani vtipnými hesly, která jsou plna pracovního odhodlání.

Nepodceňujte ani výběr vhodné obuvi, vždyť z mnohých průzkumů vyplývá, že především ženy se při při prvním setkání soustředí právě na to, co dotyčný člověk nosí na nohou! Na pracovní pohovor se nevydávejte v teniskách, ale ani v pantoflích či v sandálech. Platí to i pro dámy. Ty by navíc měly v případě sukní či šatů nosit také silonky, a to i v letních měsících! Zvláštní pozornost patří tetování a piercingům, které je vhodnější při pohovoru zakrýt a zbytečně na ně neupozorňovat.

Kompromisy povoleny

Oblékněte si šaty, ve kterých se cítíte dobře a na které jste pokud možno zvyklí. Jestliže jste nervózní z upnuté košile, nebo se jako žena necítíte v těsné sukni, zvolte pro vás přijatelnější variantu. Před zrcadlem myslete také na to, že v oblečení budete muset vydržet delší dobu a pravděpodobně se v něm budete muset pohodlně usadit. Zkontrolujte tedy, zda vám při sezení nekouká nic, co by mělo zůstat zakryto! V případě pánů zkontrolujte délku nohavic, dámy by zase měly dávat pozor na minisukně.

Soustřeďte se i na zdánlivé detaily

Je logické, že by vaše oblečení mělo být čisté a bez defektů. Dejte si pozor na nejrůznější skvrny, zatržená oka i záplaty. Oblečení dobře vyžehlete a raději se vyhněte muchlavým materiálům. Myslete také na to, že vám během pohovoru může být horko, a tak volte materiály, které se snesou s vaším potem a neudělají vám ostudu nepříjemnými fleky. Díru do světa neuděláte ani s okopanými a sešmajdanými botami, dámy by pak měly dát vale lodičkám s ošlapanými podpatky. Obuv před odchodem z domu vyčistěte a nakrémujte.

První dojem však není pouze o tom, jaké oblečení máte na sobě. Pozornost věnujte také účesu, pánové by se měli oholit nebo upravit vousy. Podívejte se kriticky na své ruce a neváhejte s investicí do manikúry. Ženy by si měli dát záležet na make-upu, ale rozhodně by to s ním neměly přehánět. Decentní líčení nikoho neurazí ani nepobouří. Volte tlumené tóny a styl líčení, který máte odzkoušený.

Dobrá rada na závěr? Je-li to ve vašich silách, zkuste zjistit, jaká oděvní pravidla pro tu kterou firmu platí. Snáze se pak můžete obléknout tak, abyste zapadli do týmu.

1 komentář pro článek Jak se obléknout na pohovor?

Jan
Díky za skvělý článek, určitě se mi bude hodit!


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB